• پروپوزال 01
  • پروپوزال 02

فهرست مطالب مقاله بیس

فهرست مطالب پژوهش موضوعی

فهرست مطالب پیشنهاد عنوان

×

خطا

There was a problem loading image ----.jpeg

1- در ابتدا باید توجه داشته باشیم که طرح تحقیق یا پروپوزال برای چه شخصیت حقیقی یا حقوقی تنظیم و ارائه می گردد. برخی از اشخاص حقوقی قالب بندی مشخصی و استانداردی برای مجموعه خود طراحی کرده و دارند. معمولاً تحصیلات تکمیلی دانشگاه برای پایان نامه های ارشد یا دکتری فرمت مشخصی دارد که باید در آن قالب ارائه شود. بنابراین بهتر است که از همان ابتدا فرم مربوطه را دریافت کنید و بعد اقدام کنید. برای دیدن یک نمونه از این فرم ها این جا را کلیک کنید. اگر فرمت مشخصی در دست نیست می‌توانید با توجه به نیاز خودتان تعریف کنید اما برخی بخش ها در همه پروپوزال های تحقیقاتی لازم است.


2- نوشتن پروپوزال رسمی زمان بر و هزینه بر است. پروپوزال رسمی در واقع پیشنهادی است که توسط یک سازمان بررسی می‌شود و در صورت تایید مزایا و منافعی را برای نگارنده به همراه دارد. مثلاً دانشگاه های خارجی برای پذیرش دانشجوی دکترای از طریق پروپوزال تحقیقاتی تصمیم گیری می‌کنند در نتیجه دارا بودن یک پروپوزال رسمی می‌تواند منجر به دریافت بورس و پوزیشن دانشگاهی شود. برای نوشتن چنین پروپوزالی باید وقت زیادی صرف شود تا نتیجه کار قابل ارائه باشد.


3- داشتن یه ایده خوب برای نوشتن پروپوزال مطلوب است اما کافی نیست. تبدیل یک ایده خوب به پروپوزال مناسب و کارآمد نیازمند طی کردن مراحل مشخصی است که در مقالات بعدی در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد. اما می‌توانید به جای پروپوزال، Draft تحقیق یا Brief Proposal را بنویسید که ساده تر است.


Draft در واقع پروپوزال غیر رسمی است که می‌توانید به راحتی تهیه کنید که اصطلاحات One page Proposal هم گفته می شود. دوستانی که قصد تحقیق برای کار کلاسی دارند و یا می‌خواهند نوشتن پروپوزال را تمرین کنند می‌توانند ابتدا یه پروپوزال یک صفحه‌ای بنویسند.