• صفحه اصلی 01
 • صفحه اصلی 02
 • صفحه اصلی 03
 • صفحه اصلی 04
 • صفحه اصلی 05
 • صفحه اصلی 06
 • صفحه اصلی 07
 • صفحه اصلی 08

فهرست مطالب پروپوزال

فهرست مطالب پایان نامه

فهرست مطالب مقاله

هر کتاب، مقاله، محتوا، مطلب یا متنی را که قصد دارید به صورت آنلاین یا در قالب کاغذی با دیگران به اشتراک بگذارید باید قبل از در دسترس عموم قرار گرفتن، ویراستاری کنید. ویراستاری تضمین کننده این امر است که مقاله یا مطلب مورد نظر شما در بالاترین کیفیت محتوایی ممکن در دسترس عموم قرار گرفته و مخاطبان در درک و ارزیابی آن با مشکل روبرو نخواهند شد. اما فرآیند ویراستاری نیز در انواع و اشکال مختلف انجام شده و هر کدام از آنها مختص بهبود و تقویت مقاله در یک بخش منحصر به فرد است. اما به یاد داشته باشید که انواع مختلف ویراستاری که در این سرفصل بیان خواهیم کرد مرحله به مرحله و مربوط به فرآیند کلی ویراستاری است. در سرفصلهای پیشین به تفصیل در مورد ویراستاری ظاهری، ویراستاری محتوایی و ویراستاری دستوری صحبت کردیم. اما در این مطلب قصد داریم شما را با انواع ویراستاری مقالات علمی بیشتر آشنا کرده و اهمیت آن را برای شما بیان کنیم. انواع ویراستاری عبارتند از:

1. ویراستاری توسعه ای (Developmental Editing): این نوع از ویراستاری که به عنوان ویراستاری مفهومی (Conceptual Editing) نیز شناخته می شود به دنبال توسعه و اصلاح ساختاری محتوای مقاله است. اضافه کردن مفاهیم جدید و حذف مطالب نامربوط به ساختار و هدف تحقیق از فرآیندهای مربوط به ویراستاری توسعه ای است. 

2. ویراستاری ارزیابی (Evaluation Edition): این نوع ویراستاری که با عنوان آنالیز پیش نویس (Manuscript Critique) نیز شناخته می شود به دنبال بررسی کیفیت مقاله در همه جنبه های ساختاری، معانی و مفاهیم است. این نوع از ویراستاری معمولا در ابتدای مقاله و با هدف ارزیابی و تهیه یک پیش نویس از تغییرات مورد نیاز مقاله انجام می شود.

3. ویراستاری محتوایی (Content Editing): برخلاف ویراستاری توسعه ای و ارزیابی که به دنبال تغییر و اصلاح کلیات تحقیق است، در ویراستاری محتوایی هدف پژوهشگر بررسی کلمه به کلمه و تغییر متن و جملات است. هدف اصلی از ویراستاری محتوا، بهبود وضوح و شفافیت متون و قابل درک کردن آن برای مخاطب است. 

4. ویراستاری کپی (Copyediting): ویراستاری کپی با هدف اصلاح مشکلات نگارشی و گرامری اقدام به بررسی و تغییر محتوای مقاله کرده و سعی میکند پژوهش را از نظر دستوری و زبانی اصلاح نماید. معمولا مقالات نگارش شده به زبان انگلیسی به شدت به این نوع از ویراستاری احتیاج دارند. چرا که در صورت وجود مشکلات نگارشی و گرامری مقاله شما به احتمال زیاد ریجکت خواهد شد.

5. ویراستاری چک لیست (Proofreading): آخرین مرحله در فرآیند ویراستاری و مهمترین نوع ویراستاری یک مقاله ویراستاری چک لیست است. شخص ویراستار پس از انجام تمام مراحل قبلی یک پیش نویس نهایی یا چک لیست تهیه کرده و اقدام به بازنگری پیش از سابمیت مقاله میکند. به یاد داشته باشید که انواع ویراستاری به ترتیب انجام ذکر شده است. بدین معنا که ویراستاری کپی (Copyediting) پیش نیاز ویراستاری چک لیست است و ویراستاری محتوا پیش نیاز ویراستاری کپی خواهد بود.

هر پژوهشگری به دنبال این است که یک تحقیق باکیفیت نگارش کرده و آن را در ژورنال مورد نظرش سابمیت کند به طوری که شانس چاپ و پذیرش آن بالا باشد. مقاله شما نه تنها یک راه ارتباطی با مخاطب بلکه نشان دهنده میزان تلاش و سطح عملکرد شما در یک کار پژوهشی است. تفاوتی ندارد که یک تحقیق کمی نگارش کرده اید و یا یک پژوهش کیفی به رشته تحریر درآورده اید، در همه حال باید به دنبال بهترین راه برای ارائه دانش و اطلاعاتتان باشید. مقاله علمی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شما می بایست در ارائه اطلاعات و داده ها با دقت بسیار بالایی عمل کنید. یکی از روش های کاربردی در بهبود کیفیت مقاله و افزایش شانس چاپ و پذیرش استفاده از ویراستاری است. در ادامه بایدها و نبایدهای ویراستاری یک مقاله علمی را برای شما بیان خواهیم کرد:

بایدهای ویراستاری مقاله:

1. بیان شفاف و واضح: جملات ومفاهیم مقاله شما باید در شفاف ترین و واضح ترین صورت ممکن بیان شوند. به خاطر داشته باشید که شما در حال انتقال ایده ها و نظرات خودتان به مخاطب هستید و این مفاهیم نباید مبهم یا دو پهلو باشند. 

2. منابع به روز: یکی دیگر از بایدها در زمان ویراستاری استفاده از منابع و ماخذ به روز است که به مخاطب نشان می دهد تا چه اندازه موضوع تحقیق مورد بررسی شما منطبق بر نیاز روز جامعه است. 

3. نتیجه گیری درست و منطقی: مقاله شما بعد چاپ و پذیرش به عنوان رفرنس برای سایر پژوهشگران مورد استفاده قرار گرفته و سایرین از آن برای نگارش تحقیق خودشان بهره می برند. نگارش بحث و نتیجه گیری به قدرت استدلال و منطق بسیار بالایی نیاز داشته و نتیجه گیری درست می تواند ارزش و کیفیت مقاله شما را به شکل قابل ملاحظه ای بالا ببرد. بنابراین در زمان ویراستاری به چگونگی نگارش بحث و نتیجه گیری توجه ویژه ای کنید. 

4. ساختاربندی و انسجام مقاله: تمامی مطالب موجود در مقاله شما باید در راستای هدف و موضوع تحقیق بوده و انسجام کلی آن حفظ شود. از طرف دیگر سعی کنید از ساختار استاندارد برای نگارش مقاله پیروی کرده و پژوهش تان ساختارمند باشد. 

نبایدهای ویراستاری مقاله:

1. اطلاعات غلط و پلاجریسم: هیچگاه اطلاعات غلط، نادرست و کپی شده از کار سایر محققان را در کارتان وارد نکنید. این کار به شدت کیفیت پژوهش را کاهش داده و باعث سردرگمی مخاطب خواهد شد.

2. مطالب غیر مرتبط: در زمان ویراستاری هرگونه مطالب غیر مرتبط به موضوع، چارچوب و سوالات تحقیق را از پژوهش تان حذف کنید. 

3. نباید متن مقاله طولانی باشد: تا جای ممکن در زمان ویراستاری سعی کنید مطالبی که همپوشانی داشته و خارج از چارچوب تحقیق به نظر میرسند از تحقیق حذف کنید.

4. از تعمیم بی دلیل خودداری کنید: به یاد داشته باشید که به هیچ وجه نباید نتایج و یافته های تحقیق تان را بدون داشتن توجیه منطقی تعمیم دهید. اگر مقاله شما از نوع مطالعه موردی در یک شهر است نمیتوانید نتایج آن را به کل کشور تعمیم دهید.

در سر فصل های قبلی سعی کردیم فرآیند تقویت مقاله را برای شما توصیف کرده و اهمیت آن را برای شما بیان کنیم. اما در این مطلب سعی میکنیم شما را با باید ها و نبایدهای تقویت مقاله علمی آشنا کنیم. پیاده سازی باید ها و نبایدها برای تقویت مقاله نباید در انتهای آن انجام بگیرد بلکه می تواند یک فرآیند مستمر در طول نگارش مقاله باشد. پیش از سابمیت مقاله خودتان در یک ژورنال بین المللی به این باید ها و نبایدها توجه کنید:

بایدهای تقویت مقاله:

 1. کلیدواژه های اصلی تحقیقتان را به صورت مداوم در متن پژوهش استفاده کنید: یکی از جنبه های تقویت مقاله، افزایش شانس سایتیشن آن است. استفاده مداوم از کلیدواژه ها جنبه سئو مقاله شما را تقویت کرده و احتمال بازدید از آن را بالا می برد.
 2. ساختاریافته و منظم نگارش کنید: بسیاری از مقالات که از ژورنال بین المللی ریجکت می شوند کاملا بدون ساختار و نامنظم هستند. اینگونه مقالات باعث سردرگمی خواننده شده و نمیتوانند نظر او را جلب کنند.
 3. ایده های جدید به تحقیق تان اضافه کنید: سعی کنید به دنبال بهبود خلاقیت و کانتریبیوشن مقاله خودتان باشید. این کار می تواند پذیرش و چاپ مقاله شما را تضمین کند. 
 4. محتوای مقاله تان را منسجم کنید: سعی کنید بین بخش های مختلف یک مقاله از جمله چکیده، مقدمه، ادبیات موضوع، روش تحقیق و نتایج ارتباط معناداری وجود داشته باشد. تمام بخش های مقاله باید در راستای عنوان و اهداف تحقیق تدوین شوند.

نبایدهای تقویت مقاله:

 1. کیفیت را قربانی کمیت نکنید: برخی از پژوهشگران باور دارند در صورتی که ادبیات موضوع یا بحث و نتیجه گیری بیشتری را در تحقیقشان بگنجانند، شانس بیشتری برای چاپ و پذیرش دارند. اما در صورت رعایت نکردن بایدهای تقویت مقاله قطعا هر اندازه پژوهش شما کامل نگارش شده باشد در نهایت ریجکت خواهد شد.
 2. مفاهیم و اطلاعات اضافی وارد مقاله نکنید: وجود اطلاعات اضافی باعث سردرگمی خواننده شده و می تواند وی را نسبت به خواندن مقاله دلسرد کند. تا حد امکان از چارچوب مقاله خارج نشوید و مفاهیم مرتبط را در مقاله قرار دهید. 
 3. مبهم نگارش نکنید: به یاد داشته باشید که مخاطب اصلی مقاله شما افراد عادی در جامعه بوده و درک مفاهیم تخصصی برای آنها دشوار است. سعی کنید محتوای مقاله خودتان را از این نظر تقویت کنید و مفاهیم را به شکلی کاملا قابل فهم برای مخاطب بیان کنید. 
 4. از کپی کاری پرهیز کنید: اگر به دنبال تقویت مقاله خودتان هستید و قصد دارید آن را در یک ژورنال معتبر به چاپ برسانید باید پلاجریسم را از مقاله خودتان حذف کنید. وجود پلاجریسم تا حد بسیار زیادی کیفیت کار شما را پایین می آورد.