مطالب اسناد بالادستی ایران

مطالب پایان نامه ارشد و رساله دکتری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

انجام پروژه های درسی دانشگاهی ارشد و دکتری

پژوهش های موضوعی، فعالیت‌های مهارتی و تکمیلی مربوط به یک درس دانشگاهی خاص و یا یک موضوع مشخص هستند که در جهت افزایش سطح مهارتی و عملیاتی مفاهیم آن درس توسط استاد محترم درس مطرح می‌گردند. دانشجویان عزیز بهتر است پژوهش موضوعی را کاملا جدی بگیرند و از فرصت های پیش آمده برای پیشرفت مرحله ای سطح توانمندی و مهارت خود و نیز تجربه عمیق‌شدن در یک موضوع خاص، به همراه درگیر‌شدن درچالش‌های آن بهره‌برداری مفید و موثر داشته باشند.

در واقع انجام دادن پروژه درسی، یعنی در موقعیت حل مساله قرار گرفتن، تا مساله را به شکل واقعی درک و پارامتریزه نموده و با آنالیز و تجزیه و تحلیل دقیق و عمیق آن در یک هماورد و کارزار بایسته و شایسته، توان حل مساله را به ظهور و بروز عینی رساندن.

پژوهش های موضوعی فرصت های خیلی خوبی برای قرار گرفتن در موقعیت حل مساله و تمرین مهارت کار تیمی و نیز جمع کردن دانش از مراکز تجمعی دانش، از کتاب ها و از منابع اطلاعاتی مانند اینترنت و غیره هستند، تا گام به گام و راسخ در مسیر بهبود مستمر توانمندی ها پیش رفت، لذا پیشنهاد می شود:

انجام پروژه های درسی دانشگاهی ارشد و دکتری

  • برای انجام یا اجرای هر مرحله، از قبل، تمام کارهایی را که باید انجام شود مکتوب کنید.
  • مساله و پروژه را به اجزای کوچک تر و مرحله به مرحله تقسیم و دسته‌بندی کنید.
  • گام های بزرگ با برداشتن گام های کوچک تر ممکن می‌شوند.
  • چک لیست درست کنید و مورد به مورد جلو بروید.
  • گام های کوچک تر ولی با اطمینان بیشتر بردارید.
  • با برنامه ریزی و هدف گذاری حرکت کنید.
  • از انجام پروژه های خود طفره نروید.
  • کار را به روزهای آخر نکشانید.
  • برای انجام کار نقشه بکشید.

سعی کنید ازهمان لحظه ای که پروژه برای شما تعریف می‌شود، برنامه ریزی زمانی و عملیاتی داشته باشید. پروژه‌های کوچک تر، تمرین‌هایی هستند برای انجام پروژه‌های بزرگ‌تر نه انجام آن‌ها را دست‌کم بگیرید و نه از انجام آنها طفره بروید. همیشه برای برداشتن گام‌های بزرگ‌تر بهتر است ابتدا از گام‌های کوچک‌تر شروع کنیم و مهارت‌های لازم را گام به گام افزایش دهیم و مرحله به مرحله اعتماد به نفس خود و نیز توان‌‌مندی‌های خود را توسعه و تعمیق و تثبیت بخشیم.

بهتر است، ابتدا پروژه‌های کوچک‌تر را انجام دهید. اصول مدیریت پرروژه های درسی و موضوعی تقریبا یکسان می باشد.

انواع مختلف پرسشنامه در پژوهش - رفرنس دهی به کتاب در پژوهش - نرم افزار پژوهشی Read by QxMD