مطالب پایان نامه ارشد و رساله دکتری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آزمون های زبان برای مقطع دکترا

آزمون‌های زبان برای مقطع دکترا به منظور ارزیابی مهارت‌های زبانی داوطلبان مورد استفاده قرارمی‌گیرند. در اینجا، برخی از این آزمون‌ها را معرفی و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

TOLIMO

یکی از آزمون‌های معتبر و شناخته شده زبان،
 آزمون TOLIMO (The Test of Language by the Iranian Measurement Organization)  است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور ایران برگزار می‌شود. این آزمون برای تعیین سطح زبان دانشجویان داخل ایران به کار می‌رود و فاقد اعتبار بین‌المللی است؛ اما ارائه مدرک زبان TOLIMO در مصاحبه دکتری می‌تواند امتیازی برای شما محسوب شود یا در صورتی که دانشجوی دکتری هستید، با ارائه نمره زبان TOLIMO می‌توانید مجوز شرکت در آزمون جامع را به دست آورید. این آزمون شامل ۱۰۵ سوال است که شامل ۳۵ سوال شنیداری، ۳۵ سوال گرامر و ۳۵ سوال درک مطلب است.
نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی،
بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب،
بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و
کمتر از ۴۷۹ ضعیف
تلقی می‌شود. همچنین بخش نوشتاری آزمون جداگانه ارزیابی می‌شود و نمره آن بین ۱ تا ۶ است.

UTEPT

آزمون UTEPT نیز ویژه دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر است. آزمون MHLE برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه‌های پزشکی یا تحت نظارت وزارت بهداشت برگزار می‌شود.

MSRT

 آزمون MSRT (Ministry of Science, Research and Technology) یا MCHE ویژه دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه‌های سراسری یا تحت نظارت وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است و معادل تافل پیشرفته یا Advanced   Toffel است؛ اما باید توجه داشت که این آزمون اعتبار بین‌المللی ندارد و برای اپلای و پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور قابل استفاده نیست.

EPT

آزمون EPT ویژه دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد است. این آزمون شامل ۲۵ سوال واژگان، ۴۰ سوال ساختار و دستور (گرامر) و ۳۵ سوال درک مطلب است. برای کسب نمره مشروط (امتحان جامع) نیاز به کسب نمره ۴۰ و برای دفاع از پایان‌نامه نیاز به کسب نمره ۵۰ در این آزمون دارند.

با توجه به هدف خود، داوطلب باید نوع آزمون را انتخاب کند. برای مثال، آزمون MSRT ویژه دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه‌های سراسری یا تحت نظارت وزارت علوم و تحقیقات است، در حالی که آزمون TOLIMO برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که نیاز به مدرک زبان دارند، مناسب است. لازم به ذکر است که آزمون TOLIMO توسط سازمان سنجش و آزمون MSRT توسط وزارت علوم برگزار می‌شود.

 
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آزمون مت (MAT)
که با نام آزمون آنالوژی میلر (Miller Analogies Test) نیز شناخته می شود، یک آزمون استاندارد و کاملا کاربردی است که برای سنجش استعداد تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از دانش آموزان آمریکایی برای ورود به دبیرستان و البته دانشجویان کارشناسی برای ورود به مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد از ارایه نتایج این آزمون استفاده می کنند. آزمون مت (MAT) به نوعی یک تست ارزیابی استعداد تحصیلی است که توانایی های هوشی و ذهنی (IQ) داوطلبان را ارزیابی میکند.

ادامه مطلب

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آزمون ام کت (Medical College Admission Test) یا MCAT

یک آزمون استاندارد و بین المللی مبتنی بر ارزیابی کامپیوتری است و برای متقاضیان رشته های علوم پزشکی طراحی شده است. این آزمون در حال حاضر در کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا مورد توجه بسیاری از مراکز آموزشی و دانشگاه ها است. هدف از برگزاری این آزمون سنجش مهارت های حل مسئله، تفکر انتقادی، قدرت تجزیه و تحلیل مسائل و راه حل یابی است. قبل از سال 2006 این آزمون به صورت کاغذی برگزار می شد اما با توجه به تغییرات سایر آزمونها و درخواست متقاضیان، در حال حاضر این آزمون فقط به صورت کامپیوتری برگزار میشود.

ادامه مطلب

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آزمون پی تی ای (PTE(Pearson Test of English

آزمونی بین المللی معتبر و استانداردی است که در کنار آزمون هایی مانند تافل و آیلتس از ارزش بسیار بالایی برای ارائه به دانشگاه ها برخوردار است. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها معتبر جهان در کنار نمره تافل و آیلتس از نمره آزمون پی تی ای (PTE) نیز استقبال می کنند. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه های استرالیا و نیوزلند از نمره این آزمون برای اعطای پذیرش و بورسیه تحصیلی استفاده می کنند. البته بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزشی در آمریکا، کانادا و اروپا نیز نمره این آزمون را به عنوان پیش نیاز اپلای می پذیرند. اگر بخواهیم از نظر درجه سختی آزمون تافل، آیلتس و پی تی ای را رده بندی کنیم، باید آزمون آیلتس را در رده اول، تافل را در رده دوم و آزمون PTE را در رده سوم قرار دهیم. بنابراین برای داوطلبانی که مهارت بالایی در زبان انگلیسی ندارند و قصد دارند نمره قابل قبول برای پذیرش بدست آورند پیشنهاد می شود در آزمون پی تی ای (PTE) ثبت نام کنند.

  ادامه مطلب

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

آزمون ال ست (Law school Admission Test)
آزمون پذیرش کالج های رشته حقوق که با عنوان آزمون ال ست (LSAT) شناخته می شود،
یک آزمون استاندارد بین المللی است که مدت زمان برگزاری آن تقریبا 3 ساعت و 30 دقیقه است و هفت بار در سال برگزار می شود. آزمون ال ست (LSAT) توسط انجمن پذیرش کالج های حقوق (Law School Admission Council) طراحی شده و هدف آن ارزیابی قابلیت های تحصیلی دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در مدارس حقوق در سراسر جهان است. این آزمون نیز همانند بسیاری از آزمون های بین المللی دیگر بر ارزیابی توانایی های درک مطلب انگلیسی، تحلیل منطقی، قدرت استدلال و لغت شناسی تمرکز دارد. آزمون ال ست (LSAT) یک امتحان ضروری برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های آمریکا، کانادا و برخی از مراکز آموزشی در استرالیا محسوب می شود.

ادامه مطلب