فرآیند استخراج مقاله از پایان‌نامه یکی از ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین کارهای پژوهشی است که یک محقق برای بهبود رزومه خود می‌تواند انجام دهد.
در این فرآیند شخص محقق برای به چاپ رساندن یک مقاله کار بسیار ساده‌‌تری نسبت به زمان نگارش آن از ابتدای پژوهش دارد. بدین معنا که در فرآیند استخراج مقاله از پایان نامه نیاز نیست که تمامی بخش‌ها از جمله مقدمه، چکیده، ادبیات موضوع، روش تحقیق، فرضیات، مدلسازی و غیره از ابتدا طراحی شده و در قالب مقاله گنجانده شوند بلکه این محتواها از قبل وجود دارند و تنها می‌بایست به شکل اقتباسی، این مفاهیم را به صورت منسجم در قالب یک مقاله طراحی و سازماندهی کرد.
توصیه می کنیم که فریب سادگی ظاهری فرآیند استخراج مقاله از پایان نامه نخورید، چرا که ممکن است در نهایت بعد از صرف زمان و هزینه بسیار زیاد پژوهش استخراج شده کیفیت نامناسبی داشته و قابلیت چاپ در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی را نداشته باشد. و اینک توضیحاتی که به درک بهتر مطلب کمک میکنند:

پیش‌از اینکه اقدام به استخراج مقاله از پایان نامه کنید باید موارد زیر را به دقت مورد بررسی قرار دهید:

1. پایان نامه در تمامی بخش‌ها از کیفیت لازم برخودار باشد: پیش از اینکه اقدام به استخراج مقاله از پایان‌نامه کنید باید اطمینان حاصل نمایید که تمامی مطالب ارائه شده در فصول مختلف پایان نامه مبتنی بر استانداردهای نگارش تحقیق و استخراج شده از منابع مختلف، معتبر و به روز باشد. چنانچه در زمان مطالعه تحقیق با مطالب بدون رفرنس، رفرنس دهی اشتباه، عدم انسجام در مطالب ارائه شده، نامفهوم بودن تعاریف و جملات، همسو نبودن مطالب با موضوع و اهداف تحقیق و غیره مواجه شدید، سعی کنید قبل از استخراج مقاله این موارد را در پایان‌نامه برطرف نمایید تا کیفیت بالای مقاله استخراج شده را تضمین کنید.

2. موضوع پلاجریسم و سرقت ادبی در پایان نامه در نظر گرفته شده باشد: یکی از موضوعاتی که موجب بی ثمر گذاشتن تلاش شما خواهد شد همین مفهوم پلاجریسم و سرقت ادبی است. حتی اگر مقاله شما در ظاهر و محتوا از نظر انسجام و کیفیت در سطح قابل قبولی قرار داشته باشد، در صورت وجود پلاجریسم بالاتر از 8-10 درصد به احتمال زیاد مقاله شما از مسیر کاری ژورنال در همان ابتدای کار خارج شده و ریجکت خواهد‌شد. بنابراین قبل از شروع استخراج مقاله از پایان‌نامه، یک بار مقاله را از نظر پلاجریسم مورد بررسی قرار دهید. لازم به ذکر است سرقت ادبی تنها شامل متن نمی‌شود و هر گونه عکس، نمودار، مدل و محتوایی را که در مقاله‌تان بدون ذکر منبع استفاده کنید شما را متهم به سرقت ادبی خواهند کرد.

3. فرآیند طراحی پرسشنامه در یک قالب استاندارد و یا بومی سازی شده با نظر اساتید بوده باشد: یکی از عواملی که موجب می شود نتایج تحقیق بدست آمده از کیفیت لازم برخودار نباشد و امکان مقایسه با سایر پژوهش‌های چاپ شده را نداشته باشد، عدم وجود یک مقیاس برای سنجش نظرات مخاطبین است. بسیاری از پژوهشگران ترجیح می‌دهند که یک پرسش‌نامه مبتنی بر نیاز خودشان طراحی و ارائه نمایند و لزوما از یک شکل استاندارد برای سنجش فاکتورهای تحقیق استفاده نکنند. این کار ممکن است همانند یک تیغ دو لبه عمل کرده و در صورت هر گونه خطا و اشتباه موجب انحراف نتایج تحقیق شود. بنابراین توصیه می‌شود ترجیحا از یک پرسش‌نامه استاندارد استفاده نمایید تا نتایج به‌ دست آمده قابل مقایسه و بررسی باشند.

4. فرضیات و سوالات مرتبط با تحقیق در پایان‌نامه به درستی مطرح شده باشند: قبل از شروع به استخراج مقاله از پایان‌نامه می‌بایست از این موضوع اطمینان حاصل کنید که فرضیات مبتنی بر ادبیات موضوع و سوالات تحقیق در راستای هدف و عنوان پایان‌نامه باشند. چنانچه سوالات ارتباطی با عنوان ندارند باید آنها را تغییر دهید چرا که این موارد در مقدمه مقاله استفاده خواهند شد و می‌توانند موجبات ریجکت مقاله فراهم آورند. از طرف دیگر فرضیات تحقیق پایه و اساس مدل پایان‌نامه و ارتباط بین فاکتورهای مختلف را شکل می‌دهند و چنانچه این فرضیات غیرعلمی و نادرست مطرح شده باشند در نهایت دستاوردهای تحقیق با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

5. یافته‌ها و نتایج تحقیق مبتنی بر داده‌های موجود و منطبق بر دستاوردهای پژوهش‌های پیشین باشند: یکی از عواملی که موجب ریجکت مقاله استخراج شده از پایان نامه می‌شود تفسیر غلط و برداشت اشتباه از خروجی‌های داده‌های نرم افزار و اطلاعات گردآوری شده است. هر گونه تفسیر و استنتاج نادرست و غیر منطقی از نتایج داده‌های تحقیق موجب سردرگمی مخاطب شده و داوران ژورنال در اولین گام پژوهش را ریجکت خواهند کرد.

پس از بررسی موارد کلی ذکر شده در ارتباط با استخراج مقاله از پایان‌نامه می‌بایست با توجه به یک دستورالعمل مشخص و یک الگوی ساختاری استاندارد اقدام به استخراج محتوا از پایان‌نامه و قرار دادن آن در بخش های مختلف تشکیل دهنده مقاله کنید. به یاد داشته باشید که این فرآیند به هیچ وجه شبیه به کپی کردن و پیست کردن نیست و پژوهشگر باید در برخی از قسمت‌ها برای حفظ انسجام و هماهنگی ساختاری اقدام به اضافه یا حذف و تغییر مطالب کند. از طرف دیگر در زمان استخراج مقاله باید تمامی مطالب حول محور عنوان پژوهش باشند و هرگونه مطلب اضافی اصلاح گردد. در نهایت پس از اتمام فرآیند استخراج و قرار دادن مطالب در قالب استاندارد و تایید شده ژورنال باید بررسی نهایی از نظر وجود یا عدم وجود غلطهای املایی، مشکلات نگارشی، رفرنس دهی، کیفیت محتوایی، قابل فهم بودن جملات، انسجام متنی و غیره انجام شود تا مقاله در بهترین کیفیت ممکن در ژورنال مورد نظر سابمیت گردد.
انتخاب ژورنال - ژورنالهای معتبر - رفرنس نویسی