previous arrow
next arrow
Slider
previous arrow
next arrow
Slider

سمینار…

  Seminar

تحلیل آماری…

Statistical Analysis

شبیه سازی…

Simulation

مستند سازی و چاپ کتاب…

Documentation and Book Publishing

توصیه نامه…

Recommendations

ویزای تحصیلی…

ائ udent Visa

فهرست مطالب سمینار

فهرست مطالب مستند سازی و چاپ کتاب

فهرست مطالب تحلیل آماری

فهرست مطالب توصیه نامه

فهرست مطالب شبیه سازی

فهرست مطالب ویزای تحصیلی

 

روش گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارجی

 

دریافت پذیرش از دانشگاه های خارجی یکی از خواسته های بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان در رشته های تحصیلی و در مقاطع مختلف است. بسیاری از دانشگاه های جهان به ویژه در مقاطع ارشد و دکترا، شرایط خوبی از لحاظ محتوای درسی و امکانات برای ادامه تحصیل ایجاد کرده اند و این اقدام آن ها باعث شده که بسیاری از افراد دانشجو یا فارغ التحصیل به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع بالاتری باشند. راهنمای زیر مسیر کلی جهت آشنایی با راه و روش اپلای کردن برای دانشگاه های خارجی را ترسیم می کند.

 

مدارک مورد نیاز برای اقدام به گرفتن پذیرش از دانشگاه

Statement of Purpose

 

1- مدرک بین المللی زبان انگلیسی  TOFEL ,IELTS

2- آزمون GRE General برای دانشگاه های آمریکا و برخی از دانشگاه های کانادا و سایر کشورها

3- آزمون GRE Subject برای برخی رشته ها مثل فیزیک، زیست و

4- آزمون GMAT برای رشته مدیریت

5- مدارک تحصیلی (دانشنامه): کارشناسی برای اپلای ارشد یا دکترای پیوسته و ارشد برای دکترا

6- رزومه

7- مقالات علمی و کتاب (برای داشتن امتیاز بیشتر)

8- ریزنمرات تحصیلی (Official Tronscript): اگر دانشجوی سال آخر باشد ریز نمرات رسمی تا آخرین نمره ترم جاری

9- توصیه نامه اساتید (Letter of Recommendation)

10- انگیزه نامه (Motivated)

 

زمان مناسب برای درخواست پذیرش:

 

معمولا دانشگاه ها در یکسال، دو نوبت پذیرش دارند، پاییز fall، بهار spring، که بسته به کشور و دانشگاه deadline های مختلفی دارند. تفاوت اصلی این دو در مقدار احتمال بیشتر دریافت کمک هزینه (TA/RA) است.

یک نکته مهم: اگر نیاز به ارائه آزمون GRE General باشد، از آن جایی که نتایج این آزمون بلافاصله پس از برگزاری اعلام نمی شوند و معمولا پس از چند هفته می تواند به دانشگاه مورد نظر ارسال شود، لذا توصیه می شود که پیش از آبان ماه سال جاری (میلادی) گذرانده شود. اگر چه Deadline های دانشگاه ها متفاوت هستند ولی اکثریت دانشگاه های کانادا و آمریکا، ۶-۹ ماه قبل از شروع ترم، مدارک مورد نظر را درخواست می کنند. به عنوان مثال، دانشگاه های آمریکا برای شروع تحصیل در پاییز سال آینده میلادی، مدارک را در دسامبر سال جاری یا ژانویه سال آینده درخواست می کنند.

توجه: اگر در زمان ارسال مدارک دانشجو هستید دانشگاه این امکان را می دهد که در زمان شروع تحصیل یا پس از شروع، مدرک گواهی پایان دوره تحصیلی از مقطع قبلی را به واحد ثبت نام دانشگاه ارائه دهید و در نتیجه در زمان ارسال مدارک نیاز به فارغ التحصیلی نیست.

 

مراحل گرفتن پذیرش

 

1- انتخاب کشور، شهر و دانشگاه

2- تماس با اساتید

3- ترجمه مدارک تحصیلی و سایر مدارک

4- پر کردن تقاضانامه دانشگاه (Application form)

5- پرداخت هزینه دانشگاه (Application fee)

6- ارسال مدارک به دانشگاه

 

در انتخاب دانشگاه باید به نکات زیر دقت لازم مبذول داشت:

1- اعتبار دانشگاه

2- هزینه دانشگاه

3- امکان گرفتن کمک مالی

4-کشور تحصیل

5- شهر تحصیل

6- هزینه تحصیل

7- فضای اجتماعی

8- آینده کاری

9- امکان اقامت

بعضی سایت های اطلاع رسانی مانند www.topuniversity.com اعتبار و رتبه دانشگاه های مختلف را اعلام می کنند. باید دقت کرد که رتبه علمی جهانی دانشگاه در مقایسه با شهر محل تحصیل از اهمیت کمتری برخوردار است و مثلا کشور فنلاند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیلات رایگان دارد که می تواند مطلوب باشد.

گرفتن کمک مالی از دانشگاه به شکل بورس یا انجام کار (آموزش یا پژوهش) موجب خنثی شدن هزینه دانشگاه می شود که البته این امکان در همه دانشگاه ها وجود ندارد. مثلا در کشور سوئد، تحصیل در مقطع دکتری شغل محسوب شده و حقوق خوبی دارد و نیز در آمریکا امکان دریافت کمک مالی، بالاست اگر چه مبلغ زیادی نیست.

نکته قابل توجه در بخش تماس با اساتید آن است که پذیرش از دانشگاه های با فاند (بورس و کمک)، اکثرا از طریق اساتید دانشگاهی ایران که با اساتید خارج در ارتباط هستند، حاصل شده و احتمال گرفتن فاند از طریق ایمیل نگاری صرفا، کمتر است.

 

دریافت مدرک تحصیلی از دانشگاه :

 

برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری نیاز به ارائه دانشنامه رسمی فارغ التحصیلی بوده که با توجه به شرایط دانشگاهی، زمان دریافت آن پس از فارغ التحصیلی متفاوت است. اگر در زمان اپلای هنوز دانشجو هستید، می توان با ریز نمرات تحصیلی رسمی که قابل ترجمه می باشد، اقدام به اپلای کرد و هنگام ثبت نام مدرک دانشنامه ارائه داد. برای آقایانی که گواهی اشتغال به تحصیلی که در آن شماره نامه معافیت ذکر شده باشد را داشته باشند می توانند دانشنامه و ریز نمرات رسمی را تحویل بگیرند. مراحل دریافت ریز نمرات و دانشنامه متناسب با نوع دانشگاه و مدرک متفاوت است.

دانشنامه

در زمان فارغ التحصیلی به طور کلی دو نوع مدرک ارائه می شود:

1- گواهی موقت

2- دانشنامه اصلی

 

شرایط دریافت دانشنامه :

1- گذراندن همه دروس مربوط به سیلابس ارائه شده در رشته مورد نظر

2- مشخص بودن نظام وظیفه (آقایان)

3- انجام تعهد خدمت در ازای آموزش رایگان:

الف) کار کردن در ارگان های مختلف به اندازه تعهد زمانی که متناسب با منطقه آموزشی دوران دبیرستان ، مقدار آن متفاوت است (برای منطقه یک برابر سنوات تحصیلی و برای منطقه دو و سه دو برابر سنوات)

ب) پرداخت هزینه تحصیل رایگان فارغ التحصیلان دانشگاه های سراسری

۴- تسویه حساب وام ها و بدهی ها

 

ریز نمرات دانشگاهی

مراحل دریافت ریز نمرات در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. مثلا دانشگاه های شریف، تهران، امیرکبیر و ریز نمرات ترجمه شده را در پاکت ممهور و پلمپ به دانشگاه مربوطه فرستاده و یا به خود متقاضی تحویل می دهند ولی بعضی از دانشگاه ها تا قبل از تسویه حساب مالی این کار را نمی کنند.

در مورد دانشگاه آزاد، تسویه حساب مالی نیاز نیست ولی ریز نمرات باید به تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد برسد. (پیوست بخشنامه وزارت علوم).

نکته مهم: ریز نمرات دانشجویانی که به تازگی فارغ التحصیل شده باشند توسط دادگستری و وزارت امور خارجه تایید نمی شود مگر این که دانشنامه خود را دریافت کرده باشند. در نظر داشته باشید که حداقل سه ماه برای آماده شدن دانشنامه زمان لازم است که در این سه ماه نمی توان ریز نمرات را برای درخواست پذیرش ارسال کرد. اما در صورتی که هنوز دانشجو هستید، می توانید ریز نمرات خود را از دانشگاه تحویل بگیرید. در نتیجه اگر احتمال دارد که زمان درخواست پذیرش در بازه زمانی همین سه ماه باشد، توصیه می شود که درخواست فارغ التحصیلی ندهید.

 

تعهد آموزش رایگان و آزادسازی مدرک:

دانشجویانی که از آموزش رایگان استفاده کرده اند بنا بر تعهدی که در روز ثبت نام به دانشگاه داده اند، باید به میزان متناسب با زمان آموزش در کشور کار کنند. برای دانشجویان منطقه یک، شش ماه کار به ازای هر ترم و برای دانشجویان منطقه دو، یک سال به ازای هر ترم که بدون انجام آن آزادسازی مدرک امکان ندارد.

سه راه انجام تعهد:

1- راه اصلی: انجام کار به میزان متناسب با زمان بهره مندی از آموزش رایگان

2- خرید مدرک: پرداخت هزینه آموزش رایگان

3- دادن درخواست کاریابی: در صورتی که پس از گذشت شش ماه از ارائه درخواست، کار پیدا نشود، تعهد لغو می شود.

 

شرایط انجام کار:

شرط تایید کار در ایران آن است که هم زمان با دوره دانشجویی نباشد، به عبارتی اگر در دوره کارشناسی ارشد مشغول به کار باشید نمی توان برای آزاد کردن مدرک کارشناسی از آن استفاده کرد.

لازم به ذکر است که دوره سربازی جزو سابقه کار به حساب می آید. نکته دیگر این که برای محاسبه سنوات نیازی به ارائه سابقه بیمه نبوده و سابقه کار می تواند در بخش دولتی یا خصوصی باشد. البته بعضی ازدانشگاه ها مدارک دیگری را هم درخواست می کنند.

پرداخت هزینه: بر اساس سال ورود و تعداد ترم ها، مبلغ مورد نظر را منطبق بر جداول زیر تعیین می کنند که باید پرداخت شود و پس از تحویل رسید پرداختی به دانشگاه، دانشنامه طی ۲۰-۳۰ روز آماده می شود. میزان سابقه کار قابل قبول با شرایطی که ذکر شد از میزان تعهد تحصیل می کاهد.

دانشجویان منطقه دو تنها مبلغ دوره کارشناسی خود را دو برابر پرداخت می کنند. هزینه هر ترم تحصیل بستگی به سال ورود به دانشگاه داشته و تا پایان تحصیل ثابت است.

درخواست کاریابی: دادن درخواست کاریابی باید در زمان مشخصی پس از فارغ التحصیلی باشد (یک سال پس از فارغ التحصیلی). برای این کار، باید به کاریابی مورد تایید وزارت کار مراجعه کرد و تقاضای کار کنید. بعد از شش ماه و عدم یافتن کار، نامه ای مبتنی بر عدم کاریابی در این مدت گرفته و به وزارت کار استان خود مراجعه نمایید. وزارت کار نیز نامه ای به دانشگاه محل تحصیل مبنی بر آزاد کردن مدارک بدون دریافت هزینه تحصیل خواهد داد.

 

انواع بورس و کمک های مالی

انواع بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود:

1- در ازای فعالیت دانشجو به عنوان کار تحقیقی یا تدریس پرداخت می‌شود.

2- بدون نیاز به فعالیت این چنینی تحت عنوان جایزه (Awards) و عموما به دانشجویان ممتاز پرداخت می‌شود.

گروه سومی نیز وجود دارد که در شرایط خاصی، موضوع خاصی به افراد خاصی اعطا می شوند. زمان و نحوه اعلام دریافت کمک مالی نیز اهمیت زیادی دارد. مثلا اگر پذیرش همراه کمک مالی باشد در نامه قبولی پذیرش نیز ذکر شود، دیگر نیازی به اعلام صورت وضعیت بانکی به سفارت خانه نباشد و یا میزان آن خیلی کم شود. میزان کمک مالی در کشورهای مختلف (با توجه به هزینه‌ها) و دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است اما اکثرا برای زندگی دانشجویی کافی است. بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا اجازه ارائه درخواست پذیرش مستقیم از کارشناسی برای دکترا را می دهند. در صورتی که دانشگاه این اجازه را می‌دهد هرگز برای کارشناسی‌ارشد اقدام نکنید.

احتمال گرفتن کمک هزینه برای مقطع کارشناسی ارشد کمتر است و حتی پذیرش در مقطع ارشد سخت تر است. بنابراین در صورت امکان حتما برای دکترا اقدام کنید. چنانچه بعد از شروع تحصیل‌ به این نتیجه رسیدید که علاقمند به ادامه‌ تحصیل برای دکترا نیستید، تقریبا در تمام دانشگاه‌ ها می‌توانید درخواست مدرک کارشناسی ارشد نمایید و فارغ ‌التحصیل شوید. حتی بسیاری از دانشگاه‌ها به شما اجازه می‌دهند که مدرک کارشناسی‌ ارشد را در حین دکترا دریافت کنید و همچنان به تحصیل خود ادامه دهید.

 

آزمون های لازم برای گرفتن پذیرش

1- آزمون های زبان انگلیسی (English Language Tests):

آزمون جی آر ای عمومی (GRE General)

آزمون جی آر ای موضوعی (GRE Subject)

آزمون جی مت (GMAT)

آزمون تافل (TOEFL)

آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون تی اس ای (TSE)

آزمون ام کَت (MCAT)

آزمون اس ای تی (SAT)

آزمون ام سی اچ ای (MCHE-MSRT)

آزمون ال ست (LSAT)

2- آزمون های زبان فرانسه (French Language Tests):

آزمون دلف (DELF/ DALF)

آزمون تی سی اف (TCF/ TCFQ)

آزمون تی ای اف (TEF/ TEFAQ)

آزمون تی اف آی (TFI)

3- آزمون های زبان آلمانی (German Language Tests):

آزمون های سطح آ (Level A)

آزمون های سطح بی (Level B)

آزمون های سطح سی (Level C)

4- آزمون های زبان ترکی استانبولی (Turkish Language Tests):

آزمون تومر (TOMMER)

آزمون الس (ALES)

5- آزمون های علوم پزشکی (Medical Science Tests):

آزمون یو اس ام ال ای (USMLE)

آزمون ام سی سی ای ای (MCCEE, MCCQE)

آزمون ام سی کیو (MCQ)

آزمون پی لب (PLAB)