arrow
arrow
arrow
arrow

پیشنهاد موضوع…

Research Topics

مقاله بیس…

Base Paper

پژوهش موضوعی…

Educational Assessment

با توجه به اهمیت جدید و خلاقانه بودن موضوع پایان نامه و لزوم جلوگیری از انجام کار تکراری و اتلاف وقت و انرژی، لازم است که تمامی دانشجویان قبل از انتخاب قطعی موضوع و تدوین پروپوزال از تازه و ارزشمند بودن موضوع پایان نامه خود اطمینان حاصل کنند.

در واقع موضوعات تکراری، به عنوان موضوع یک پژوهش آکادمیک و دانشگاهی و در سطح پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری، قابل قبول و موجه نیستند، چرا که باید برای این مهم، کاری نو یا موضوعی نو یا روشی نو یا نگرشی نو ارائه کرد.

 

گاهی موضوع نو و بکر و بدیع است، گاهی موضوعی را با نگرشی نو و مبتکرانه و از زاویه دید جدیدی تحلیل و بررسی می کنیم، گاهی با تکنیکی نو و برای اهدافی متفاوت آن موضوع را ارزیابی و تحلیل می کنیم. در واقع می بایست بخش قابل قبول از کاری که در حوزه پایان نامه کارشناسی ارشد و یا رساله دکتری انجام می شود، بهره قابل قبولی از نو بودن و نوآورانه بودن و یا نوپردازی و یا نوسازی داشته باشد و نهایتا طرحی نو باید در انداخت و سطح و عمق نو بودن بستگی به پارامترهای زیادی دارد.
در حالت استاندارد لازم است سامانه ی متمرکز و مرجع و به روز و فراگیری از همه نظام های دانشگاهی جهت ثبت و سامان دهی بانک اطلاعاتی، موضوعات و پروپوزال های تصویب شده و آرشیو شده و نیز در دست اجرا و یا در دست بررسی در کشور موجود باشد، تا به عنوان سامانه مرجع سنجش تازگی و عدم تکرار و نیز ارزشمند بودن موضوع پایان نامه و غیر تکراری بودن آن مورد استفاده قرار گیرد، در واقع با پیشنهاد این ایده انرژی گسترده ای در سطح ملی صرفه جویی شده و کجروی های فراوانی که سرمایه انسانی و بسیار ارزشمند ملی را در ورطه نیست و نابودی کشانده به یک سرمایه مفید و انگیزه مند تبدیل شده و به نوعی بازیافت گسترده و بسیار گرانبهایی از وقت و انرژی سرمایه های بزرگ انسانی این مرز و بوم می تواند به انرژی هدفمند تبدیل گردد.

 

چگونه برای یافتن یک موضوع جدید جستجو را آغاز کنیم؟

  • یافتن موضوعی جدید یا بررسی ایده ای جدید در ذهن.
  • انتخاب واژه های کلیدی (keywords) مناسب که تا حدی نسبت به آن ها اطلاعات قابل قبولی داریم.
  • انتخاب کلید واژه های غیر تک کلمه ای تا حد امکان.
  • انتخاب کلید واژه های متنوع و گیر نکردن در یک یا چند مورد خاص.
  • عنوان مورد نظر را به طور کامل جستجو نکنیم (توجه داشته باشیم که تکراری نبودن موضوع مطرح است).
  • برای جستجو به مترادف ها، هم خانواده ها، هم ریشه ها، علامت های اختصاری و ... به عنوان کلید واژه توجه کنیم.
  • مشورت با اساتید مطرح در یک حوزه و موضع خاص که در آن صاحب نظر و دارای رد و نشان علمی مستند هستند.

 

به چه سامانه ها و پایگاه هایی برای جستجو (با اطمینان خاطر از نتیجه مطلوب و قابل استناد بودن) به عنوان ملاک و معیار صحت و سلامت و عدم تکرار و ارزشمندی موضوع و عنوان تحقیق، مراجعه کنیم؟

 

پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران (ایرانداک)
دارای پایگاه اطلاعات گنج با صدها هزار رکورد؛ از بزرگ ترین، دیرین‌ ترین، و پر بازدید ترین پایگاه‌های اطلاعات علمی و فنی کشور، سامانه‌های پیشینه پژوهش، همانندجو، دروازه اطلاعات علمی ایران، اصطلاح‌نامه‌، راهنمای پژوهش و پژوهشگران، و نمای مقاله‌های ایرانیان در جهان.

 

مرجع دانش (سیویلیکا) ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور
دریافت مقالات فارسی، دریافت مقالات ISI، کنفرانس های ایران، ژورنال ها و مجلات، همایش های نمایه شده، نشست های علمی.

 

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)
بانک و پایگاه استنادی نشریات علمی کشور (فارسی-انگلیسی)، بانک مجامع علمی کشور (فارسی- انگلیسی)، بانک طرح‌ها و پایان‌نامه های مورد حمایت سازمان‌ها و مراکز علمی، بانک مراکز علمی-تخصصی ایران.

 

شبکه سیمرغ
امکان جستجوی همزمان بین یک یا چند مرکز اطلاع‌رسانی، امکان انتخاب مراکز موردنظر برای جستجو توسط کاربر، امکان جستجو در انواع منابع و مدارک اطلاعاتی- پشتیبانی از استاندارد دوبلین، امکان مشاهده موجودی واقعی هر مرکز در هر لحظه.

 

سامانه مديريت در اداره كل امور كتابخانه‌ها
جستجو در تمامی کتابخانه های کشور.