• صفحه اصلی 20
  • صفحه اصلی 08
  • صفحه اصلی 02
  • صفحه اصلی 03
  • صفحه اصلی 04
  • صفحه اصلی 05
  • صفحه اصلی 06
  • صفحه اصلی 01

فهرست مطالب پروپوزال

فهرست مطالب پایان نامه

فهرست مطالب مقاله

اصطلاحات رایج در ارسال مقاله به ژورنال های بین المللی

ارسال شده توسط در روز در دسته Uncategorised
  • اندازه فونت: بزرگتر کوچکتر
  • تعداد بازديد: 26765

 

اصطلاح شرح
Journal ژورنال/ مجله
Submit ارسال نمودن مقاله به یک ژورنال
Submitted به مقاله ی ارسال شده برای یک ژورنال گفته می شود.
Tittle عنوان مقاله/ عنوان مقاله نخستین چیزی است که نظر دیگران را به خواندن مقاله شما جلب می‌کند.
Abstract چکیده مقاله/ در این بخش چکیده فعالیت پژوهشی ضمن بیان اهمیت موضوع و نتایج به دست آمده، به طور شفاف و دقیق توضیح داده می شود.
Keywords کلمات کلیدی مقاله/ کلمات کلیدی بیان کننده موضوع مقاله هستند.
Introduction مقدمه مقاله/ دراین قسمت باید تاریخچه و اهمیت موضوع، مشکلات و نقاط ضعف روش‌های پیشین و رویکرد شما برای حل این مشکلات نوشته شود.
Materials And Methods مواد و روش‌های مورد استفاده در مقاله/ در این بخش کلیه مواد و دستگاه‌های استفاده شده، پروتکل انجام آزمایش (در مقالات تجربی) و روابط ریاضی، فرضیه‌ها، اثبات قضیه‌های ذکر شده، نرم افزارهای استفاده شده و مقادیر عددی پارامترها (در مقالات تئوری) به طور کامل نوشته می شوند.
Conclusion جمع بندی/ در این قسمت به مرور بسیار مختصری از کل مقاله پرداخته می شود.
Discussion بحث/ این قسمت از مقاله به تفسیر و تعبیر نتایج و دستاوردهای پژوهش اختصاص دارد.
Acknowledgment تقدیر و تشکر/ در این قسمت از موسسات یا ارگان ها و افرادی که به نحوی در انجام پژوهش به نویسندگان کمک نموده اند، تشکر و قدردانی می‌شود.
Appendix ضمیمه یا پیوست/ در این بخش مطالبی که با متن مقاله مرتبط می باشد اما ذکر آن ها در متن اصلی در اولویت دوم قرار دارد، درج می‌گردد.
References مراجع/ این بخش مربوط به مشخصات تمامی منابع و مقالاتی است که در متن مقاله به آن‌ها ارجاع شده، که باید به طور دقیق و کامل نوشته شوند.
Template الگوی نگارش یک مقاله علمی
Results نتایج/ به نتایج عملی به دست آمده در یک مقاله گفته می شوند.
Manuscript دست نویس/ در واقع همان مقاله شما است که هنوز در جایی مورد چاپ قرار نگرفته است.
Manuscript No شماره دست نویس ارسالی/ کدی که وقتی مقاله خود را به ژورنالی ارسال می کنید به مقاله تان اختصاص می یابد.
Article به هر مقاله‌ای، حتی مقالات چاپ شده در مجلات غیرعلمی گفته می شود.
Paper مقالهای که در ژورنال های علمی پذیرفته شده باشد/ زمانی که دست نویس شما داوری شده و در ژورنالی چاپ شد.
Best Papers مقالات برتر کنفرانس ها که معمولا نسخه تکمیل شده آن ها در مجلات چاپ می‌شوند.
Editor شخصی است که مدیریت ژورنال خاصی را بر عهده دارد و مقاله شما را جهت بررسی به داوران ارسال و از آن ها نظرشان را می خواهد.
With Editor بدین معنی که مقاله شما به دست ادیتور رسیده و او به دنبال کسانی جهت داوری مقاله شما می گردد.
Under Review یعنی مقاله شما زیر دست داوران و در حال بررسی است.
Refereeing داوری کردن
Review بررسی کردن
Blind Review نوعی فرایند داوری در مجلات علمی می باشد که مقالات بدون نام برای داورها ارسال می شود تا داورها بتوانند داوری بی طرفانه و مطمئنی انجام دهند.
Peer Review ژورنال هایی که مقالات ارسالی را جهت بررسی و اظهار نظر به دو یا سه داور که در آن زمینه دارای تخصص می باشند می سپارند تا آن ها نظرشان را در ارتباط با چاپ، عدم چاپ و یا تغیرات لازم مربوط به آن مقاله اعلام نمایند این ژورنال ها از اعتبار بالایی برخوردارند.
Reviewers داورانی که مقالات ارسال شده به یک ژورنال را مورد ارزیابی قرار می دهند و نظر خود را در رابطه با چاپ، عدم چاپ و یا تغییرات و اصلاحات مورد نیاز آن مقاله، به ژورنال اعلام می نمایند.
Suggest Reviewers هنگام ارسال یک مقاله به بعضی ژورنال ها، می توانید اسامی داورانی را به ژورنال پیشنهاد دهید تا مقاله شما را داوری کنند. ارسال یا عدم ارسال مقاله شما برای داورهای پیشنهادی از سوی شما طبق نظر ژورنال صورت خواهد پذیرفت.
Oppose Reviewers بالعکس حالت بالا، در زمان ارسال مقاله به برخی ژورنال ها می توانید اسامی اشخاصی را که به دلایلی مایل نیستید داور مقاله ارسالی شما باشند، به آن ژورنال اعلام نمایید.
Referee داور/ کسی که مقاله شما را ارزیابی و بررسی می کند.
Revise تجدید نظر کردن یا بازبینی
Minor Revise در بررسی مقاله شما توسط داوران، مقاله شما دارای ایراداتی جزئی از قبیل ایرادهای نگارشی، املایی و یا جملاتی برای فهم و خوانایی بهتر بوده است.
Major Revise در بررسی مقاله شما توسط داوران، مقاله شما دارای ایرادات زیادی از جنس ایرادهای محتوایی و مفهومی بوده است.
Resubmit خیلی زیاد ایراد گرفتن/ همان ریوایز می باشد با این تفاوت که در ریوایز چه مینور چه ماژور مقاله شما بعد از انجام اصلاحات دیگر نیازی به داوری مجدد ندارد اما در ریسابمیت بعد از اصلاحات مقاله را باید مجدد جهت داوری ارسال کنید.
Accept مقاله شما در یک ژورنال جهت چاپ پذیرفته شده است.
Proceeding به مقالات پذیرفته یا ارائه شده در یک کنفرانس در مجموعه مقالات کنفرانسی گفته می شود.
Comment به نظر داوران یک ژورنال در ارتباط با پیش نویس مقاله ارسال شده به آن ژورنال گفته می شود.
Proof بعد از قالب بندی و قبل از چاپ، مقاله ی پذیرش شده به شما مجددا توسط ژورنال جهت تایید نهایی مشخصات ارسال می گردد.
Reject عدم پذیرش مقاله شما در یک ژورنال جهت چاپ آن
Reject And Resubmit به گونه ای از رد شدن یک مقاله در یک ژورنال اطلاق می گردد که به دلیل ضعیف بودن مقاله ارسال شده می باشد و اگر نویسندگان، به دقت به پرسش‌های داوران پاسخ دهند و مقاله را اصلاح نمایند، امکان بازنگری و داوری مجدد وجود خواهد داشت و می توانند آن را مجدداً به ژورنال ارسال نمایند.
Revised Manuscript نسخه اصلاح شده یک مقاله توسط نگارندگان آن
Complete Reject زمانی که یک مقاله پس از ارسال به یک ژورنال به دلایل مختلف به طور کامل رد شده باشد.
Scope حیطه کاری ژورنال منتخب شما
Affiliation نام نویسندگان به همراه وابستگی آن ها به مراکز تحقیقاتی یا دانشگاهی
Corresponding Author نویسنده مسئول مکاتبات و ارائه آدرس پستی، ایمیل، شماره تلفن و شماره فکس
Registration Fee هزینه ثبت نام جهت شرکت در یک کنفرانس یا چاپ مقاله ای در یک ژورنال
Early Registration هزینه ثبت نام سریع و فوری (مبلغ آن معمولاً کمتراز هزینه ثبت نام عادی می باشد)

 

اصطلاح شرح
TPC= Technical Program Committee کمیته برنامه‌ریزی علمی کنفرانس
Extra Page Charge هزینه ایی مازاد که به ازی هر صفحه اضافی باید به ژورنال پرداخت شود.
Regular Issue شماره های معمولی مجلات که به صورت مشخص در فواصل زمانی معین (مثلا هر ماه) به چاپ می رسند.
Special Issue شماره ویژه مجلات که علاوه بر Regular issue به چاپ می رسند.
Review Paper مقالات مروری، نگارش مقالاتی است بدین شکل که: افراد صاحب نظر و با تجربه به صورت گسترده و پیاپی، روی یک مقوله علمی به پژوهش پرداخته و با بررسی تعداد زیادی از مقالات مرتبط، به بیان تاریخچه و تشریح پژوهش‌هایی که در طی سال‌های گذشته بر روی آن موضوع انجام شده است، می پردازند.
Invited review مقالات مروری که معمولا به دعوت یک ژورنال علمی توسط پژوهشگران برجسته در یک موضوع به روز پژوهشی، نگاشته می شود.
Hot Papers مقالاتی که پس از چاپ در یک ژورنال علمی، به سرعت مورد استقبال جامعه علمی قرار می گیرند. این مقالاتدر فواصل زمانی معین توسط سایت مجلات مشخص می‌شوند و از ارزش بالایی برخوردارند.
Letter paper مجلاتی که مقالات مورد پذیرش در آن ها، از نظر حداکثر تعداد کلمات به کار رفته در مقاله یا حداکثر تعداد صفحات، محدودیت دارند. ارزش علمی مقالاتی از نوع Letter از مقاله‌های اصیل کمتر بوده و امکان ارسال  Letter به همه مجلات وجود ندارد.
Final version نسخه نهایی یک مقاله پس از انجام اصلاحات آن توسط نویسندگانش
Short/ Rapid/ Brief Communication

این مقالات مربوط به تحقیقاتی هستند که به نتایج جدید اما محدودی دست یافته اند،که در قالب

short/ brief ارائه گشته و چاپ می‌شوند. سرعت داوری و چاپ در این دسته از مقالات بیش از بقیه بوده که این امر مزیت عمده آن ها به شمار می‌رود. در واقع در این مقالات، نتایج به صورت مختصر و مفید با تکیه بر نوآوری و اهمیت موضوع توضیح داده می‌شود.

Aims and Scopes حیطه کاری و اهداف یک مجله می باشند.
Open Access ژورنال هایی که مقالات آن ها به صورت رایگان در اختیار همه قرار می‌گیرد. در این ژورنال ها برای چاپ مقالات، هزینه چاپ مقاله را از نگارنده دریافت می کنند.
Publication Fee هزینه ای که در ژورنال های open access جهت چاپ مقاله از نویسنده یا نگارنده مقاله دریافت می کنند.
Editorial Board شورای سردبیری ژورنال
Editor-in-Chief سردبیر اصلی یک ژورنال که مسئولیت تعیین داورها و ویرایش نظر آن‌ها را بر عهده دارد.
Associate Editor زمانی که موضوع مقاله ارسال شده برای مجله از حیطه تخصصی سردبیر اصلی (Editor-in-Chief) مجله خارج باشد، سردبیر اصلی فردی را از شورای سردبیری با عنوان سردبیر مسئول (Associate Editor) انتخاب کرده و مسئولیت مقاله را به او واگذار می‌ نماید.
Conflict Of Interests در فرآیند ارسال مقاله برای یک ژورنال در این قسمت بیان می‌گردد که نویسندگان در انجام پژوهش از هیچ لحاظی مشکلی نداشته و از ترتیب اسامی نوشته شده در مقاله نیز راضی می باشند.
Research Highlights در فرآیند ارسال یک مقاله برای ژورنال، در این بخش نوآوری و نتایج ارزنده به دست آمده از انجام پژوهش در قالب جملات و عبارات تک خطی و با تعداد کلمات محدود نوشته می شوند.
Cover Letter نامه ای است کوتاه که همراه سایر عناصر یک مقاله خطاب به سردبیر مجله نوشته شده و به آن مجله ارسال می گردد. در نامه مختصراً به موضوع و اهمیت مقاله پرداخته تا سردبیر را ترغیب به بررسی سریع تر مقاله شما نماید.
Guide for Author بخشی در وب سایت ژورنال ها که تمام قوانین نگارشی و اطلاعات لازم برای نوشتن مقاله را در اختیار نویسندگان علاقه مند جهت چاپ مقاله در آن ژورنال قرار می دهد.
Supplementary materials/Data موارد تکمیلی/ در بعضی مقالات اطلاعات تکمیلی همچون عکس ، فیلم، جداول و ... در قالب  supplementary materials  در سایت مجله قرار داده می‌شوند به طوری که دیگران بتوانند آن ها را دانلود نمایند و با استفاده از آن ها درک بهتری از نتایج و چگونگی انجام پژوهش به دست آورند.
Immediacy Index شاخص آنی/ عبارت است از نسبت مقالات استناد شده در یک مجله طی یک سال معین به مقالات منتشر شده‌ی قابل استناد در همان سال
Citing Half Life نیم عمر ارجاعی/ شاخص نیم عمر، میزان ارجاعات به مقالات چاپ شده در مجله را نشان می‌دهد و برحسب سال بیان می‌شود. برای مثال اگر نیم عمر ارجاع شدهبه مجله در سال 2015 برابر 5 باشد، به این معنا است که اگر 5 سال به عقب بازگردیم (از سال 2011  تا سال 2015)، 50% تعداد کل استنادات به مجله در سال 2015 به دست می‌آید.
Book Chapter یک فصل از کتاب/ در واقع گردآوری و خلاصه مقالات تالیفی و پژوهش‌های انجام شده توسط نویسندگان در رابطه با یک موضوع علمی می‌باشد.
IF= Impact factor ضریب تاثیر یک مجله/ عبارت است از نسبت مقالات مورد استناد در یک مجله طی یک سال معین بر مقالات منتشر شده قابل استناد در دو سال پیش از آن
5 - Year IF میانگین IF در پنج سال گذشته
DOI=Digital Object Identifier شناسه الکترونیکی برای هر مقاله چاپ شده در یک ژورنال (یک عدد منحصر به فرد برای هر مقاله می باشد).
Plagiarism سرقت ادبی/ نوعی تقلب در نگارش مقاله می باشد که در آن اگر جمله‌ای بدون هیچ گونه تغییر و عیناً از مقاله دیگری کپی شود.  بیشتر ژورنال ها از این نظر مقالات را با استفاده از نرم افزارهای قدرتمند چک می کنند و در صورت کپی بودن جملات (حتی در صورتی که رفرنس آن ذکر شده باشد) مقاله را رد می نمایند.
Data Fabrication ساختن جعلی نتایج/ به نوعی تقلب در نگارش مقاله اطلاق می گردد که در این حالت نویسنده به صورت جعلی اطلاعات را ایجاد کرده و نتایج حاصل را در مقاله گزارش می‌کند.
Data Falsification دستکاری نتایج/ نوعی تقلب در نگارش مقاله است که در این حالت نویسنده نتایج به دست آمده را به گونه‌ای تغییر می دهد و عددسازی می‌کند که نتایج به وضعیت درست و مطلوب نزدیک باشند. در این حالت نتایج جدیدی جعل نشده است بلکه نویسندگان نتایج واقعی به دست آمده را طوری انحراف و تغییر داده‌اند که مشابه حالت مورد انتظار باشد.