• 01
  • 02
  • 03
  • 04

مهندسی منابع طبیعیزمین سبز بود ، به سبزی بهشت و رودخانه تمیز و زلال ، و طبیعت با بارش هر باران از شادابی و طراوت لبریز می شد . سال ها گذشت . جمعیت شهر رو به فزونی گذاشت . خانه های تازه ساخته شد و بجای درختان سرسبز کارخانه جان گرفتند . چرخ های تولید کارخانه که بکار افتاد ، فاضلاب صنعتی را به میان آب رودخانه جاری ساخت . ان وقت ماهی های کوگک و بزرگ ، ذرات آلوده کننده آب را با آب شش هایشان تنفس کردند و گروه گروه جان باختند . آب ، خاک وهوای آلوده ، نفس درختان را نیز قطع کرد و اکنون ما در این زمین با دست های خودمان ، خاکستریش کرده ایم هر لحظه شاهد مرگ سبزی و سبزینگی ، پاکی و شادابی و در نهایت هستی و زندگی هستیم .
این بحران در کشور ما بسیار جدی و فراگیر به چشم می خورد . برای مثال در مناطق کلیدی و شاخصی همچون پارک ملی گلستان و منطقه حفاظت شده جهان نما ، ذخایر حیات وحش ما نسبت به دهه 50 به یک چهارم و در مقایسه با دهه 60 به نصف تقلیل یافته است . به عبارت دیگر ، ذخیره کنونی جمعیت حیات وحش کشور ما 25 درصد دهه 50 و 50درصد دهه 60 است ! حال چه باید کرد ؟ و چگونه می توان با دیگر آسمان را آبی و زمین را با رنگ های زنده و شاداب رنگ آمیزی نمود و حیات و زندگی را به طبیعت ایران باز گرداند؟
کارشناسان منایع طبیعی با بررسی علم اکولوژی ، حل مسائل زیست محیطی ، ارائه طرح های عملی برای حفظ و توسعه پوشش گیاهی ، بهره برداری صحیح از اراضی و مطابق با قابلیت آنها ، توسعه فعالیت آب خیز داری و مدیریت آب و خاک ، تلاش می کند تا این آرزو را محقق سازند .
این رشته در مقطع کارشناسی دارای 5 گرایش محیط زیست ، مرتع و آبخیزداری ، جنگلداری ، شیلات و علوم و صنایع چوب و کاغذ است .
گرایش محیط زیستمحیط زیست یک رشته چند بخشی یا بین رشته ای است و آمیخته ای از علوم بیولوژی ، اکولوژی ، فیزیک ، شیمی ، ریاضی ، آمار ، اکولوژی کاربردی و جغرافیا می باشد.
این گرایش تلاش می کند تا بین محیط انسان یا محیط شهری و محیط فراشهری مثل مرتع ، جنگل و ... پل بزند تا بشر با استفاده از دانش روزافزون خود بنحوی عمل کند که با نیاز ها و امیدهایش هماهنگی بیشتری داشته باشد و در نهایت زندگی بهتری را برای خود و آینده فراهم سازد .
همچنین تلاش می کند تا با ارائه دانش و آگاهی های لازم درباره اکولوژی حیات وحش ، اکولوژی دریاها ، نحوه آلئدگی محیط زیست ، نحوه پارک های ملی و جنگلی و ... به حمایت و حفاظت از محیط زیست و حل مشکلات زیست محیطی بپردازد . در کشور ما محیط زیست در مقطع کارشناسی یکی از گرایش های مهندسی منابع طبیعی است و درآن بیشتر به اکوسیستم های طبیعی پرداخته می شود اما استادان محیط زیست معتقدند که باید مثل سایر کشور های دنیا ، محیط زیست را بعنوان یک رشته مجزا ارائه دهیم و در آن علاوه بر اکوسیستم های طبیعی به اکوسیستم های شهری نیز پرد اخته شود . چون در حقیقت محیط زیست به تعامل و ارتباط بین محیط های انسانی و طبیعی می پردازد و صحیح نیست که این دو را مجزا از یکدیگر بررسی کنیم . (در سال 83 مهندسی محیط زیست بعنوان یک رشته مجزا در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، وابسته به وزرات اموزش و پرورش ارائه شده است )موقعیت شغلی در ایران :
در سال 1382 ارزش اقتصادی هر هکتار دریا از نظر تعدیل و تنظیم گاز ها ، کنترل آشفتگی ، تنظیم آ ب ، تهیه آب ، تصفیه آب ، تولید مواد غذایی ، تامین مواد خام ، ارزش فرهنگی ، توریسم و ... 71609310 ریال ، هر هکتار ساحل 50244800 ریال ، هر هکتار جنگل12015600 ریال ، هر هکتار مرتع 2876800 ریال و هرهکتار تالاب 183334000 ریال محاسبه شده است .
متاسفانه بسیاری از این منابع ارزشمند که تجدید ناپذیر یا به سختی قابل تجدید هستند ، در کشورما بدلیل بی مبالاتی و بی توجهی در معرض نابودی قرار گرفته اند .
چرا که ما توجه به قوانین و معیارهای محیط زیست را یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر نمی دانیم و حتی در نظر بعضی شرکت ها و سازمان ها ، سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان در سر آفرین است و باید به نحوی اززیر اصول و قوانین آن شانه خالی کرد ! و باز به همین دلیل در طرح ها و پروژه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ما محیط زیست نتنها حرف اول را نمی زند بلکه در انتها نیز جایگاه مشخصی ندارد ! با این همه چون امروزه نیر مسائل و مشکلات زیست محیطی صرفاً به یک کشور ، یک منطقه یا یک قاره محدود نمی شود و هیج کشوری نمی تواند ادعاکند که انتشار آلودگی و مشکلات ناشی از آن ، مختص به کشور مطبوعش می باشد ، حفظ محیط زیست به یک اعتلاف جهانی تبدیل شده است و تمامی کشور ها و جوامع بشری پذیرفته اند که باید در توسعه صنعتی با توجه به ارزیابی دقیق زیست محیطی تجدید نظر کرد .
این امر باعث شده است که در کشور ما نیز متخصصان محیط زیست در تمام مقاطع تحصیلی بویژه کارشناسی ارشد و دکتری در سازمان های متعد دی از جمله : سازمان حفاظت محیط زیست ، شهرداری ها ، وزارت صنایع، مهندسین مشاور ، وزارت کشور ، وزارت نیرو ، سازمان توسعه و برنامه ریزی ، وزارت نفت حضور داشته باشند . تا جایی که به گفته دکتر مخدوم استاد محیط زیست دانشگاه تهران هیچ یک از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتر ای محیط زیست بیکار نیستند .درس های این رشته در طول تحصیل :
دروس مشترک در گرایش های مختلف مهندسی منابع طبیعی :
ریاضیات ، فیزیک عمومی ، زمین شناسی ، گیاه شناسی ، اکولوژی ، شیمی عمومی ، زیست شناسی ، آمار و اطلاعات ، هوا و اقلیم شناسی ، خاک شناسی عمومی ، قوانین و مدیریت منایع طبیعی ، جامعه شناسی روستایی ، آشنایی با کامپیوتر ، هیدرولوژی عمومی .دورس تخصصی گرایش محیط زیست :
اکولوژی حیات وحش ، مبانی مدیریت حیات وحش ، بیولوژی حیوانات شکاری ، پرنده شناسی ، قوانین و مدیریت محیط زیست و شیلات ، اکولوژی دریاها ، فنون مدیریت حیات وحش ، آلودگی های محیط زیست ، انسان و محیط زیست ، پارک های ملی ، جنگل و پردیس ها ، طراحی و مهندسی پارک های ملی و جنگلی ،ارزیابی محیط زیست ، پارک داری ، جلسه بحث ، پروژهگرایش مرتع وآبخیزداری
در گرایش مرتع و آبخیزداری دانشجویان می آموزند که با توجه به امکانات آبی ، خاکی ، اقلیمی ، زمین شناسی و پوشش گیاهی چگونه می توان از عرصه منابع طبیعی ، بویژه از مراتع موجود ، بهترین بهره را ببرد . برای مثال باتوجه به پوشش گیاهی یک منطقه ، چه مقدار می توان دام .وارد منطقه کرد و چه مقدار عرصه کشاورزی داشت ؟ همچنین به یاری مدیریت آبخیزداری می توان از مسائلی مثل سیلاب و خشکسالی که ضرورت هنگفت اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی دارد جلوگیری کرد . بعبارت دیگر ، کارشناس این رشته با تقویت پوشش گیاهی ، اصلاح آبراهه ها و بانکت زدن ( ایجاد خطوط افقی بر روی دامنه کوه ها و تپه ها و کاشت نهال ) می تواند از فرسایش خاک و ایجاد سیلاب جلوگیری کند . اهمیت این مسئله زمانی آشکار می شود که بدانیک کشور ما بدلیل پیشروی شن های روان به مناطق مرکزی و شرقی کشور ، در معرض بیابان زدایی قرار گیرد . همچنین فرسایش خاک ، موجب پر شدن مخازن سد ها و آسیب رسانی جدی به این منابع ارزشمند می گردد ، به همین دلیل لازم است به یاری متخصصان مراتع و آبخیزداری ، از فرسایش آب و خاک جلوگیری کرد و در جهت اصلاح و توسعه مراتع قدم برد اشت .موقعیت شغلی در ایران :
شرط اول حیات اقتصادی – سیاسی هر کشور ، استقلال و وجود نیروی انسانی متعهد ، متفکر و کاردان است . زیرا نیروی انسانی لایق و کاردان می تواند با استفاده از قدرت تصمیم گیری و استقلال و برنامه ریزی خوب دولت ، از عامل دوم یعنی منابع سرشار خدادای از قبیل آب ، خاک ، جنگل و مرتع برای بهوبد زندگی و رفاه مردم و جامعه بهره برداری کند . بعبارت دیکر تعادل این دو عامل رط مطلوب و اساسی بهره وری بهینه و تداوم حیات یک جامعه است .
کارشناسان منابع طبیعی نقش مهمی در ایجاد تعادل بین این دو عامل دارند . زیرا از یک سو عامل مهمی در حفظ و گسترش منابع طبیعی هستند و از سوی دیگر ، نحوه استفاده و بهره برداری بهینه از این منابع را می دانند .
برایمثال فارغ التحصیلان گرایش مرتع و آبخیزداری می توانند با برنامه ریزی صحیح و نظارت بر حسن اجرای آنها و آموزش به منظور اصلاح و توسعه مراتع ، جلوگیری از فرسایش آب و خاک و پر شدن مخازن سد ها و تثبیت شن های روان ، نقش بسیار مهمی در حفظ و گسترش منابع طبیعی از قبیل مرتع ، آب و خاک داشته باشند .
در کل فارغ التحصیلان توانمند این رشته فرصت های شغلی مناسب در شرکت های دولتی ، خصوصی و نیمه خصوصی ، مرتبط با وزارت نیرو ، وزارت جهاد کشاورزی ، موسسه تحقیقات مرتع ، موسسه تحقیقات خاک و حفاظت آبخیزداری ، سازمان جنگل ها و شرکت های مشاوره منابع طبیعی دارد .دروس تخصصی گرایش مرتع و آبخیزداری :
شناسائی گیاهان مرتعی ، ژئومرفوولژ ی، زراعت نباتات علوفه ای ، خاک مناطق خشم و نیمه خشک ، هیدرولوژی کاربردی ، حفاظت خاک ، کارتوگرافی ، ارزیابی خاک های زراعی ، اکولوژی مرتع ، دامداری ، اصلاح و توسعه مراتع ،آنالیز و ارزیابی مراتع ، جنگلکاری در مناطق خشک ، آبخیزدار ی ، مقدمات مردم شناسی عشایری ، جلسه بحث ، پروژهگرایش شیلات
صنعت شیلات در کشور ما در مقایسه با تحولاتی که در صید وصیادی جهان در 50 سال اخیر روی دا ده است ، نسبتاً جوان است و حتی سرانه مصرف ماهی در ایران از 5/4 کیلوگرم فراتر نرفته است ؛ رقمی که هم ردیف سرانه ماهی در کشور های فاقد ذخایر آبزیان است . این در حالی است که آبزیان بدلیل کاهش کلسترل خون ، جلوگیری از بیماری های قلب و عروق ، وجود انواع اسید های آمینه مورد نیاز برای رشد و نمو بدن و داشتن درصد قابل توجهی مواد معدنی و ویتامین ، ارزش غذایی بیشتر ی نسبت به گوشت های قرمز و سفید دارند .
از سوی دیگر ، فعالیت های شیلاتی در کشور صرف نظر از تامین بخشی از مواد پروتئینی ، منبع مناسبی برای اشتغال ، تامین ارز و اهرمی برای توسعه و عمران مناطق ساحلی است . در واقع ، در برنامه های توسعه های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور ، شیلات جایگاه مهمی دارد .
شک نیست که اجرای طرح های شیلاتی کشور ، به نیروهای کارآمد و متخصص نیازمند است ، افرادی که با استفاده از منابع آبی برای تامین پروتئین مورد نیاز مردم فعالیت کنند .
هدف رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش شیلات، پرورش و آموزش کارشناسان و متخصصان در این زمینه است . در این گرایش ، دانشجویان با علوم مختلف بیولوژی جانوری ، گیاهی ، و اکولوژی دریایی بعنوان زیر بنای شیلات آشنا می شوند ، درباره آبزیان آبهای داخلی و دریایی ، نحوه تکثر و پرورش آبزیان ، صید و صیادی و نحوه عمل آوری فرآورده های دریایی مطالعه می کنند.
اهمیت این رشته زمانی آشکار تر می شود که بدانیم بهره برداری صحیح و پایدار از منابع دریایی ، حفاظت از منابع و بازسازی ذخایر ، تنوع بخشی در تولید و افزایش تولید ، بهبود و ارتقاع کیفیت محصولات شیلاتی ، از تولید به مصرف ، استفاده از فن اوری های جدید مهندسی ژنتیک در شیلات ، تولید فرآورده های بیولوژیک ، اشتغال ودرآمد ارزی ، بدون نگرش علمی و متکی بر یافته های تحقیقاتی در شیلات امکان پذیر نیست .موقعیت شغلی در ایران :
آمار های سازمان کشاورزی و خوار وبار جهانی (فائو) نشان می دهد که درآمد خالص حاصل از تجارت ماهی (صادرات منهای واردات ) کشورهای در حال توسعه ، اخیراً به 7/17 دلار رسیده است . این رقم بزرگتر از ارزش کل صادرات چای ، برنج ، کاکائو و قهوه است .
در کشور ما نیز صنعت شیلات نقش مهمی در ایجاد اشتغال ، بویژه در جهت کیفی دارد . زیرا بخش عمد ه ای از فعالیت های شیلات در مناطق دورافتاده و محروم انجام می شود ؛ مناطقی که حضور فعالیت های انسانی از دید سیاسی و امنیتی بسیار مهم است . همچنین ، ایفای نقشی که فعالیت های شیلاتی در کاهش پدیده بیکاری پنهان در مناطق روستایی و سواحل صیادی دارد |، برای کشور حائز اهمیت است زیرا فعالیت هایی که به منظور استفاده از منابع کوچک آبی طبیعی و نیمه طبیعی برای پرورش ماهی ، صنایع کوچک پشتیبانی و فراوری و تعمیر ادوات صیای انجام می شود ، در کاهش بیکاری پنهان و افزایش درآمد ساکنان این مناطق بسیار مفید است .
همان طور که پیش از این گفتیم ، برای اجرای برنامه های شیلات ، پرورش افراد فنی و کارشناس از اهمیت خاصی برخوردار است ؛ افرادی که میتوانند با توسعه فعالیت های آبزی پروری ، بازسازی ذخایر دریای خزر و منابع آب های داخلی ، ترویج مصرف آبزیان پرورشی بعنوان غذای سلامتی ، بهبود کیفیت عرضه ابزیان پرورشی ، ایحاد مزراع انفرادی ، پرورش آنها و مراکز تکثیر آبزیان ، ارائه آموزش های مورد نیاز آب پروران به منظور تقویت و ارتقاع دانش فنی تولید کنندگان ، مطالعه و ارائه مناسب ترین روش های تکثیر و پرورش آبزیان ، افزایش راندمان و بهبود کیفیت آبزیان پرورشی ، شناسائی و مطالعه اراضی مستعد ، توسعه پرورش آبزیان و انجام تحقیقات در امر شناخت بیماری ها ، بهداشت وتغذیه آبزیان ، نقش بسیار مهم و اساسی در رشد و ارتقاع صنعت شیلات بر عهده داشته باشند .دروس تخصصی گرایش شیلات :
لیمونولوژی ، اصول تکثیر و پرورش آبزیان ، تکثیر و پرورش ماهی ، تکثیر و پرورش آبزیان اکولوژی دریاها ، اصول و تغذیه آبزیان ، ماهی شناسی عمومی ، بیماریها و انگل های آبزیان ، هیدروتکنیک و طراحی استخرها ، ماهی شناسی و سیستماتیک ، بهداشت و تکنولوژی فرآورده های شیلاتی ، هیدروشیمی ، جلسه بحث ، پروژهگرایش جنگلداری
گرایش جنگلداری مجموعه از علوم و فنون است که برای شناخت جوامع مختلف جنگلی و آگاهی از کیفیت و کمیت آنها ، تربیت ، پرورش و بهره برداری مستمر از تولیدات جنگلی ، روش های مختلف قطع و حمل درختان قطع شده ، جاده سازی در جنگل و مهم تر از همه حفاظت ، احیاء و توسعه مناطق جنگلی بعنوان تعدیل و تنظیم کننده شرایط آب و هوائی و خاکی و منبع تولید کننده چوب بکار گرفته می شوند .
برای مثال ، دانشجویان با مطالعه درس (حمایت جنگل ) با عوامل تخریب جنگل آشنا شده و روش های بهبود و حفاظت و نگهداری از جنگل را می آموزند ؛ روش هایی که می توادند عامل کاهش فرسایش خاک و فراهم ساختن زیست گاه هایی برای حیات وحش گردد . همچنین با مطالعه درس هایی مثل جنگلداری ، بهره برداری از جنگل و سیاست جنگل می آموزند که چگونه برای فراهم ساختن مناطقی برای چرای دام ها ، می توان فشار وارد شده بر زمین های جنگلی را کاهش داد و یا چگونه می توان چوب مورد استفاده برای ساخت وسایل چوبی و سوخت را فراهم ساخت تا به این وسیله هم منافع اقتصادی حاصله از جنگل و اکولوژی آن حفظ گردد.موقعیت شغلی در ایران :
ایران با داشتن 24 تا 25 درصد بیابان از مجموع وسعت کشور ، با مشکل مهم و حیاتی فرسایش خاک روبرو است . این فرسایش ، مشکلات اقتصادی بسیاری را در کانون ها ی بحرانی کشور ایجاد کرده است و تنها راه مبارزه با آن ، احیای پوشش گیاهی ، مناطق بحرانی و حفظ و صیانت از جنگل ها است بعبارت دیگر ، فارغ التحصیلان توانمند این رشته چون هم از اطلاعات فنی – مهندسی و هم از علوم طبیعی و اقتصادی و اجتماعی مربوط به مناطق جنگلی برخوردا ر هستند ، فرصت های شغلی مناسبی دارند که از آنجمله می توان به کارشناس متخصص در تهیه طرح های جنگلکاری و جنگلداری و سایر طرحهای مربوط به حفاظت و توسعه جنگل ها در سازمان جنگل ها و مراتع کشور ، وزارت جهاد کشاورزی ، شهرداری ها ، سازمان پارک ها و فضای سبز و سازمان محیط زیست اشاره کرد . همچنین همکاری با شرکت ها و موسسات مجری طرح های راهسازی در زمینه نقشه برداری ، طراحی محاسبه و اجرای راه ها و جاده های جنگلی ، فعالیت در شرکت های مشاوره منابع طبیعی بصورت همکاری در طرح های جنگلداری خصوصی و شرکت های بهره برداری از جنگل ها از جمله فعالیت هایی است که فارغ التحصیلان مهندسی منابع طبیعی گرایش جنگلداری می توانند در آنها حضور داشته باشند .دروس تخصصی گرایش جنگلداری :
اندازه گیری جنگل ، جنگل شناسی ، جاده سازی ، جنگل داری ، اقتصاد جنگل ، بهره برداری جنگل ، خاک شناسی جنگل ، اکولوژی جنگل ، درخت شناسی ، شناخت حیوانات شکاری ، پارک های ملی و جنگلی وپردیس ها ، سیاست جنگل ، حمل و نقل چوب ، حمایت جنگل ، جنگل کاری و نهالستان های جنگلی ، صنایع چوب ، جلسه بحث ، طرح جنگلداری .گرایش علوم و صنایع چوب و کاغذ
علوم و صنایع جوب و کاغذ مجموعه علوم و فنو نی است که با فرآگیری آنها دانشجویان در زمینه نحوه رویش و تولید چوب و عوامل موثر بر آن اختصاصات ساختمانی و طبقه بندی و درجه بندی چوب ها و کاغذ ها ، خواص فیزیکی ، مکانیکی ، شیمیایی و کاربردی چوب و کاغذ ، تبدیل شیمیایی و مکانیکی و نیز بازرگانی و داد و ستد چوب و کاغذ و تولیدات آنها آگاهی لازم را کسب می کنند.موقعیت شغلی در ایران :
فارغ التحصیل علوم و صنایع چوب و کاغذ می تواند بعنوان مدیر فنی در بخش های دولتی و یا خصوصی مجتمع های چوب و کاغذ و کارخانجات تولید چوب فعالیت کند یا بعنوان کارشناس در دفاتر فنی سازمان جنگل ها و مراتع مشغول بکار گردد .دروس تخصصی گرایش علوم و صنایع چوب و کاغذ:
فیزیک چوب ، شیمی چوب ، مدیریت صنعتی ، چوب بری ، روکش و تخته لایه ، استاندارد و درجه بندی چوب، صنایع مبلمان ، مکانیک چوب ، تخته خورده چوب ، تخته فیبر ، چوب خشک کنی ، تکنولوژی تهیه خمیر کاغذ ، حفاظت کار و ایمنی در صنایع چ.ب ، بازار چوب ، سازه های چوبی ، کنترل کیفیت محصول ، کاغذ سازی ، جلسه بحث توانایی های لازم :
آیا می شود پرنده را از روی کتاب شناخت یا با حیات وحش در فضای دانشکده آشنا شد ؟ بدون شک ، چنین کاری اماکن پذیر نیست .زیرا بوم شناس بمعنای خانه نشینی است غ یعنی بایستی به دورن طبیعت رفت و از نزدیک با اصول حاکم بر آن آشنا شد و معضلات و مشکلات زیست محیطی را در خود طبیعت شناخت و سپس ارائه راه حل برآمد .
به همین دلیل دانشجوی منابع طبیعی باید به طبیعت علاقه مند باشد و با صبر و حوصله و تلاش و کوشش بسیار ، رمز و راز حیات را از طبیعت بیاموزد .
علاقه و عشق به طبیعت و محیط زیست لازمه این رشته است ؛ زیرا بدون عشق نمی توان هفته در صحرا ، جنگل ، دشت یا تالاب برای بررسی رفتار یک حیوان یا پیدا کردن یک گونه خاص حیوانی یا گیاهی حضور داشت و بعضاً شرایط نا مساعد جوی یا حشرات موزی مثل ساس ، کنه ، عقرب و ... را تحمل کرد .
همچنین دانشجوی منایع طبیعی باید از هوش و خلاقیت سرشاری برخوردار باشد تا بتواند مشکلات محیط زیست را بخوبی و بدرستی ببیند و راه حلی برای آن مشکل بیابد . چون مشکلات زیست محیطی صبر نمی کنند تا ما هر زمان که دلمان خواست به فکر چاره اندیشی بیفتیم و امکان دارد یک مشکل در زمان کوتاه به یک فاجعه تبدیل شود . در مو رد توانمندیهای لازم برای هر گرایش باید گفت که دانشجوی محیط زیست باید در زمینه صنعت ، فرهنگ ، سیاست ، و اقتصاد اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد و بتو اند درباره مسائل یاد شده ابراز عقیده کند . زیرا محیط زیست به دانشجویانی که دروس را حفظ کنند نیازی ندارد بلکه دانشجویانی باید وارد این رشته شوند که برای مشکلات زیست محیطی پروژه و طرح ارائه داده و خود مجری طرح هایشان باشند .
در گرایش مرتع و آبخیزداری نیز چون دارای دو جنبه مرتع و آبخیزداری است ، دانشجویانی با علایق و توانمندیهای لایق می توانند جذب آن شوند . برای مثال ما در اصلاح یک منطقه هم می توانیم روی پوشش گیاهی و هم روی مسائل فیزیکی ، مثل ایجاد سد بندهای کوچک بر روی آبراهه ها تاکید داشته باشیم . در این میان آنچه با پوشش گیاهی ارتباط دارد به مرتع با می گردد و آبخیزداری بیشتر به مسائل آب و مسائل مکانیکی مثل سد ، ارتباط دارد . ار همین رو دانشجویانی که پس از فارغ التحصیلی می خواهند در زمینه ابخیز داری فعالیت کنند باید در دورس فنی مثل ریاضی و فیزیک قوی تر باشند . بخش مرتع این رشته نیز بیشتر به محیط زیست ، شناخت گیاهان مختلف و شناخت اکولوژی مرتبط می شود .


 

دانشگاه های پذیرنده : ارومیه ، تهران ، خلیج فارس – بوشهر ، زابل ، شهید چمران اهواز ، صنعتی اصفهان ، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ، کردستان – سنندج ، گیلان – رشت ، لرستان – خرم آباد ، مازندران – بابلسر ، یزد ، دریانوردی و علوم دریایی چا بهار ، غیر انتفاعی علامه محدث نوری – نور ، علوم و فنون دریایی خرمشهر .
مقاطع تحصیلی : کارشناسی
دوره ها : روزانه ، شبانه
دانشگاه : دولتی ، غیر انتفاعی
گرایشها : محیط زیست ، مرتع و آبخیز داری ، شیلات ، جنگلداری ، علوم وصنایع چوب و کاغذ .