• پروپوزال 01
  • پروپوزال 02

فهرست مطالب مقاله بیس

فهرست مطالب پژوهش موضوعی

فهرست مطالب پیشنهاد عنوان

هدف رشته پرستاری دندان پزشکی آموزش بهداشت دهان و دندان است تا از بیماری های دهان و دندان پیشگیری شود . دانشجویان این رشته علائه بر کسب اطلاعات پایه درباره کلیه دروس دندان پزشکی ، اطلاعات نظری و عملی درباره نحوه مسواک زدن ، اصول بهداشت دهان و دندان ، فلورایدتراپی و جرم گیری بدست می آورند .
فارغ التحصیلان می توانند در کارهای ساده لابراتواری دندانپزشکی، خدمات دندانپزشکی در حین کار ، بهداشت کاری دندان ها ، شرکت در گروه های پیشگیری از بیماری های دهان و دندان ، قبول مسئولیت امور اداری مراکز دندانپزشکی و پذیرش بیماری ، همکاری موثری داشته باشند .درس های این رشته در طول تحصیل :
دروس پایه :
بیوشیمی ، بافت شناسی عمومی و اختصاصی ، تشریح سرو گردن ، میکروب شناسی و ایمنی دندان ، فیزیولوژی ، کالبد شناسی و مورفولوژی دندان .

دروس اصلی :
اسیب شناسی عمومی و اختصاصی ، مواد دندانی ، بیماری های دهان و تشخیص ، کمک های اولیه ف بهداشت دهان و تغذیه ، فارماکولوژی ، بهداشت عمومی .

دروس تخصصی :
ترمیمی پیشگیری ، پروتز های متحرک و ثابت ، اندو ، رادیوگرافی ، اطفال و پیشگیری ، جراحی فک و دهان ، پریو ، ارتودنسی ، پاراکلینیک بهداشت دهان (لابراتوار فانتو ) ، کارآموزی

دانشگاه های پذیرنده : دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی بابل، شهید بهشتی- تهران
مقاطع تحصیلی : کاردانی
دوره ها : روزانه
دانشگاه : دولتی
گرایشها :

هدف رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای تربیت افراد کارآمدی است که بتوانند زیر نظر پزشکان و متخصصان در مراکز تشخیصی و درمانی پزشکی هسته ای و نیز مراکز آموزشی مرتبط ، بیماران را در مورد چگونگی مصرف صحیح داروهای رادیواکتیو (رادیو داروها ) تجویز شده و حفاظت انان در برابر اشعه یونساز ، عملاً یاری نمایند . تربیت این رشته باتوجه به توسعه کاربرد رادیوداروها در تشخیص و درمان بیماری ها و ضرورت تامین نیروهای کمکی اهمیت بسیاری دارد . 


درس های این رشته در طول تحصیل :
دروس پایه :
فیزیک عمومی ، آناتومی (تشریح انسانی ) ، فیزیولوژی انسانی و فیزیوپاتولوژی ، اخلاق پزشکی ، کمک های اولیه و مراقبت از بیمار ، اصطلاحات و کلیات پزشکی ، بافت شناسی و آسیب شناسی .دروس اصلی و تخصصی :
فیزیک تشعشع و مواد رادیواکتیو ، آمار و ریاضی ، رادیوبیوشیمی و رادیوفارماکولوژی ، رادیوبیولوژی ، حفاظت در برابر پرتوها ، دوزیمتری پرتوها ، اصول کامپیوتر ، شناخت دستگاه های پزشکی هسته ای ، روش های پزشکی هسته ای ، اصول تاریکخانه ئ ارزیابی تصاویر ، کارآموزی در رصه بیمارستانی .

دانشگاه های پذیرنده : دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی بابل ، مشهد
مقاطع تحصیلی : کاردانی
دوره ها : روزانه
دانشگاه : دولتی
گرایشها :

بیش از نیمی از وسعت ایران ، شامل حوزه های آبخیز ، مراتع طبیعی و بیابان است . اغلب این حوزه های آبخیز ، مراتع طبیعی و بیابان ها در معرض فرسایش آبی ، بادی و چرای مفرط دامها قرار دارند . پیشگیری از این روند تخریبی و بیابان زدایی و احیا و اصلاح مراتع ،به طرح هایی مناسب با موقعیت منطقه نیاز دارد و البته باید مجریان این طرح ها نیز افرادی کاردان و کارآزموده باشند . هدف مهندسی منابع طبیعی گرایش مرتع و آبخیز داری تربیت کارشناسانی است که بتوانند طرح های مورد نظر را ارائه دهند و رشته تکنولوژی مراتع و آبخیز داری مجریان این طرح ها را تربیت می کنند .
افرادی که اطلاعات علمی و فنی لازم را در زمینه علوم گیاهی ، عوارض زمین ، عوامل اقلیمی ، آب و خاک ، علل تخریب و انحطاط مراتع و فرسایش حوضه های آبخیز ، بیابان زدایی ، حفاظت،اصلاح واحیای مراتع دارند و می توانند مجری طرح های آبخیز داری وتثبیت فیزیکی و بیولوژیکی ریگهای روان و طرح های مرتع داری باشند که به وسیله مهندسین مربوط تهیه و تدوین می گردد .درس های این رشته در طول تحصیل :
دروس پایه :
شیمی عمومی ، ریاضیات عمومی ، فیزیک و هواشناسی ، گیاه شناسی عمومی ، خاک شناسی عمومی ، اکولوژی ، مسّاحی و نقشه برداری ، شناخت و حمایت محیط زیست ، زیست شناسی .

دروس اصلی :
ترویج و آموزش منبع طبیعی ، جامعه شناسی روستایی ، درختها و درختچه های ایران ، حفاظت آب وخاک ، مرتع داری ، زمین شناسی ، اقتصاد منابع طبیعی ، آشنایی با عکسهای هوایی .

دروس تخصصی :
شناسایی گیاهان مرتعی ، کارتو گرافی ، اصول مدیریت آب و خاک ، کلیات ارزیابی و اصلاح مراتع ، اصول آبخیزداری در مناطق نیمه خشک ، هیدرولوژی مقدماتی ، کلیات اکو سیستم بیابان ، کارآموزی .


دانشگاه های پذیرنده : ایلام ، بوعلی سینا – همدان ، بیرجند ، زابل ، شیراز ، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ، فردوسی – مشهد .
مقاطع تحصیلی : کاردانی
دوره ها : روزانه ، شبانه
دانشگاه : دولتی
گرایشها :

سالانه 7000 عنوان نشریه پزشکی و صدها کتاب در زمینه پزشکی و پیراپزشکی در سراسر جهان منتشر می شود ؛ نشریات آثاری که آخرین اطلاعات علمی و داده های پزشکی را می توان در انها یافت از همین رو ، تمامی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی و بویژه متخصصان دانش ای مرتبط باید با سترسی به نشریات و کتب مورد نظر ، دانش خود را به روز کرده و از آخرین اکتشافات و اختراعات مرتبط با رشته تخصصی خود مطلع شوند . البته حجم آثار پزشکی و پیراپزشکی که در قالب کتاب ، نشریه ، نوار ، لوح فشرده و ... است ثبت و ضبط شده است ، بسیار زیاد تر از آن است که متخصصان این علوم بتوانند به تنهایی مطالب مورد نظر را از میان این حجم انبوه پیدا کنند . چنین کاری در توان متخصصان رشته کتابداری پزشکی است ؛ افرادی که در رشته کتابداری در شاخه پزشکی ، به مجموعه سازی و سامان دهی و اشاعه اطلاعات در شاخه های پزشکی و پیراپزشکی و موضوعات وابسته به آن می پردازند اطلاعات پایه در زمینه های آناتومی ، داروشناسی ، بیماری شناسی ، علوم آزمایشگاهی ، بیوشیمی ، بیوفیزیک و واژه شناسی پزشکی را بدست می آورند . در واقع می توان متخصص این رشته را دستیار پزشک یا بازوی توانمند جراح دانشت . زیرا همانطور که یک پزشک برای شناخت و درمان بیماری نیاز به عکس ، جواب آزمایش و مشاهدات بالینی دارد باید از منابع و مراجع پزشکی نیز برای روزآمد کردن اطلاعات خود بهره ببرد . برای مثال ، یک جراح قبل از عمل کردن یک کیست نادر یا کیستی که در مکان حساسی واقع شده است ، باید به آمار و اطلاعات پزشکی مراجعه کند تا ببیند که آیا برداشتن کیس کار صحیحی است یا خیر . گفتنی است که این آمار پزشکی را باید کتابدار پزشکی در اختیار جراح قرار دهد . 


توانایی های لازم :
هنگام انتخاب رشته دو راه وجود دارد یکی اینکه در فرم انتخاب رشته ، ابتدا ، رشته های اسم ورسم دار که در بورس هستند انتخاب کنید و انتهای فرم را هم به رشته های ناشناخته ای که اسم ورسمی ندارند و امید دارید که در یکی از آنها پذیرفته شوید، اختصاص دهید .
راه دیگر نیز این است که بر اساس علاقه ، استعداد ونیاز جامعه ، رشته دانشگاهی خود را انتخاب نمائید و اصراری بر اینکه صد انتخاب خود را پر کنید نیز داشته باشید . چون به احتمال قوی استعداد ، علاقه و آمادگی لازم را برای صد رشته محل نخواهید داشت .
رشته کتابداری در شاخه پزشکی نیز نیاز به دانشجویانی داردکه با عشق و علاقه و شناخت لازم وارد این رشته شده باشند .
دانشجویان این رشته چون باید در تمام زمینه های پزشکی و پیراپزشکی اطلاعات اولیه را دارا باشند ، باید در درس زیست شناسی توانایی بسیار قوی داشته باشند . همچنین لازم است که این دانشجویان به کار با کامپیوتر و نرم افزارهای کامپیوتری مسلط باشند .موقعیت شغلی در ایران :
فارغ التحصیل توانمند کتابداری پزشکی که با کامپیوتر و شبکه های اینترنتی و بازیابی اطلاعات پزشکی آشنا باشد به سادگی می تواند در ایران و جهان جذب بازار کار شود و حقوق بسیار مناسب و خوبی دریافت نماید گفتنی است که فرصت های شغلی این رشته ، بویژه در پروژه های تخصصی یا در بخش خصوصی بهتر می باشد .

درس های این رشته در طول تحصیل :
فیزیک وعمومی ، شیمی عمومی ، کتابخانه و کتابداری ، زبان پیش دانشگاهی ، زیست شناسی پیش دانشگاهی ، گزارش نویسی ، بیوشیمی ، مجموعه سازی ، مرجع شناسی عمومی فارسی ، سازمان دهی مواد ، تشریح و فیزیولوژی ، روانشناسی عمومی ، متون اختصاصی انگلیسی ، علوم آزمایشگاهی ، تاریخ علوم پزشکی ، روانشناسی اجتماعی ، مرجع شناسی لاتین ، تاریخ عمومی فلسفه ، ماشین نویسی فارسی ، ماشین نویسی لاتین ، تاریخ ادبیات ایران ، مبانی جامعه شناسی ، اصلاحات علوم پزشکی و بداشتی ، تاریخ ادبیات جهان ، دارو شناسی ، اصول کار مرجع ، بهداشت عمومی ، زبان فرانسه ، تاریخ تمدن ، مرجع شناسی تخصصی ، حفاظت نگهداری مواد ، اداره کتابخانه، آشنایی با صنعت چاپ و نشر ، کارآموزی

دانشگاه های پذیرنده : دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی اصفهان، اهواز ، ایران ، تبریز ، زاهدان ، شهید بهشتی- تهران ، کرمان ، همدان
مقاطع تحصیلی : کارشناسی
دوره ها : روزانه، شبانه
دانشگاه : دولتی
گرایشها :

هدف بهداشت عمومی پیشگیری است . پیشگیری از بیماری ها و عواملی که سلامتی روانی و جسمی افراد را به خطر می اندارد .
این رشته در مقطع کاردانی دارای دوگرایش خانواده و مبارزه با بیماری ها است .گرایش خانواده:
این رشته تربیت افرادی است که در مراکز بهداشتی – درمانی ضمن شناخت شرایط محیطی و اطلاع از وضعیت جمعیت منطقه ، در زمینه بهداشت مادران و کودکان فعالیت می کنند . فارغ التحصیلان این دوره می توانند در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ، مراقبت های بهداشتی مادران و کودکان را در زمینه واکسیناسیون ، آموزش بهداشت و تشکیل پرونده بهداشتی انجام دهند و به بررسی و شناخت کلی عوامل انتشار بیماری های واگیر دار و غیر واگیر دار بپردازند.

درس های این رشته در طول تحصیل :
درس های مشترک بین گرایش ها بهداشت:
آمار حیاتی مقدماتی ، شیمی عمومی ، فیزیک عمومی ، اصول و کلیات خدمات بهداشتی ، اصول بهداشت محیط ، جامعه شناسی عمومی روستایی ، فارماکولوژی ، کمک های اولیه ، آموزش بهداشت و ارتباطات ، اپیدمیولوژی بیماری شایع در ایران ، مدیریت و نظارت در مراکز بهداشتی درمانی کشور ، تکنولوژی آموزشی ، مصون سازی (واکسیناسیون ) ، اصول توانبخشی و پیشگیری ،

دروس تخصص گرایش خانواده :
بهداشت دانش آموزان و مدارس ، جمعیت شناسی ، بهداشت دهان و دندان ، تغذیه کاربردی و رژیم های غذایی ، بیماری های شایع کودکان و نوزادان و را ه های پیشگیری از آن ، بهداشت باروری ، بهداشت سالمندان ، کارآموزی در عرصه .

گرایش مبارزه با بیماری ها :
فارغ التحصیلان مبارزه با بیماری ها می توانند با کمک سایر نیروهای بهداشتی و درمانی در مراکز بهداشتی – درمانی از انتشار بیماری ها جلوگیری کنند . فارغ التحصیل این رشته باید برای فعالیت در روستاها امادگی داشته باشد و در زمینه شناخت کلی بیماری های وگیر دار و غیر واگیر دار در منطقه ، واکسیناسیون های مورد نیاز کلیه گروه های سنی ، آموزش بهداشت به صورت فردی و گروهی ، تهیه و تنظیم گزارش ها و آمار مربوط به بیماری ها ، اجرای برنامه های ایمن سازی منطقه فعالیت کنند .

دروس تخصصی گرایش مبارزه با بیماری ها :
تشریح و فیزیولوژی ، اصول تغذیه ، میکروبیولوژی ، کلیات و اصول اپید میولوژی ، کلیات پزشکی ، حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین ، روان شناسی و بهداشت روانی ، اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری ، بهداشت مواد غذایی ، سموم آفت کش و کاربرد آنها ، آموزش بهداشت و ارتباطات ، برنامه های ملی مبارزه با بیماری ها ، جمعیت شناسی و تنظیم خانواده ، بهداشت حرفه ای ، کارآموزی در عرصه

دانشگاه های پذیرنده : دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی اراک ، اردبیل ، ارومیه ، اهواز ، ایلام ، بندرعباس ، بوشهر ، بیرجند ، تبریز ، زاهدان ، زنجان ، سمنان ، شهرکرد ، شیراز ، قزوین ، کاشان ، کردستان – سنندج ، کرمان ، کرمانشاه ، گلستان ، گیلان – رشت ، لرستان – خرم اباد ، مازندران – ساری ، مشهد ، همدان ، یاسوج ، یزد ، خراسان شمالی – بجنورد ، زابل ، سبزوار ، شاهرود ، فسا ، گناباد .
مقاطع تحصیلی : کاردانی
دوره ها : روزانه ، شبانه
دانشگاه : دولتی
گرایشها : خانواده ، مبارزه با بیماری ها