• پروپوزال 01
  • پروپوزال 02

فهرست مطالب مقاله بیس

فهرست مطالب پژوهش موضوعی

فهرست مطالب پیشنهاد عنوان

رفرنس دهی از اهمیت بالایی در یک فرآیند نگارش و ارائه یک تحقیق علمی برخوردار است. رفرنس دهی به تحقیق شما اعتبار و عمق بخشیده و نشان می دهد تا چه اندازه محتوای مقاله علمی قابل اتکا و قابل استفاده است. هر محتوایی که در مقاله خودتان مطرح می کنید به نوعی یک ادعا است تا زمانی که برای آن سند و مدارک لازم را ارائه نمایید. هرگونه ایده، مطلب، نظر یا محتوایی که از مقالات، کتاب ها، وب سایت ها و متون نویسندگان دیگر به امانت در پژوهش خودتان بهره می برید نیاز به رفرنس دهی دارد. علاوه بر این رفرنس دهی در یک تحقیق از اهمیت های دیگری نیز برخوردار است. از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. جلوگیری از پلاجریسم و سرقت ادبی: یکی از اهمیت های رفرنس دهی جلوگیری از سرقت ادبی و بهبود کیفیت مقاله شما است. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی در دنیای مقاله نویسی، نرم افزارهای بسیاری زیادی برای تطبیق متن شما با محتوای سایر مقالات وجود دارد. هرگونه شباهت بین محتوای مقاله شما و نویسنده دیگر به عنوان سرقت ادبی محسوب شده و می تواند عامل ریجکت پژوهش شما باشد. برای مثال نرم افزار iThenticate یکی از ابزارهای کاربردی برای تشخیص سرقت ادبی است. زمانی که شما مقاله خودتان را در داخل نرم افزار بارگزاری میکنید، الگوریتم های آن شروع به بررسی متن و مطابقت آن با پایگاه داده های موجود در سیستم خودش می کند و هر گونه تشابه به عنوان پلاجریسم و سرقت ادبی تلقی می شود. برای جلوگیری از سرقت ادبی می بایست تمام متونی را که از مقالات دیگر مورد استفاده قرار می دهید با رفرنس آن ذکر کنید. 

2. میزان تسلط به موضوع تحقیق: یکی دیگر از اهمیت های رفرنس دهی در تحقیق استفاده از مقالات و منابع مرتبط است. رفرنس دهی صحیح میزان قدرت شما در درک مطلب و میزان تسلط شما به موضوع تحقیق را نشان می دهد. هرچه تعداد منابع و ماخذ استفاده شده در تحقیق بیشتر باشد موجب بالا رفتن کیفیت پژوهش شما شده و آن را مستند تر نشان می دهد. از طرف دیگر استفاده از منابع مرتبط نشان می دهد که تا چه اندازه به حوزه پژوهش تان مسلط هستید و مقالات مرتبط را مطالعه کرده اید. 

3. تایید ایده ها و نظرات شما در مقاله: برای هر ایده، مطلب و نظری که در مقاله مطرح می کنید یک مطلب مرتبط و پشتیبان ارائه کنید. فرض کنید شما در مقاله تان ذکر می کنید که رضایت شغلی بالا باعث تعهد سازمانی در میان کارکنان خواهد شد. آیا نویسنده دیگری نیز بر این موضوع تاکید کرده است؟ آیا شخص دیگری وجود دارد که در مقاله خودش به این نتیجه رسیده باشد؟. توجه داشته باشید که هرچه تعداد متون پشتیبان برای ایده های شما بیشتر باشد نشان دهنده اعتبار ایده ها ونظرات شما است. 

4. مشخص کردن منابع مورد استفاده: مخاطب با مطالعه مقاله شما می تواند دریابد از چه منابع و ماخذی در کار خودتان استفاده کرده اید.

اگر می خواهید بدانید که چطور یک پایان نامه را بعد از بررسی در مقاله خودتان رفرنس کنید به مطلب بسیار مناسبی مراجعه کرده اید. ما در این مطلب سعی می کنیم به شما بیاموزیم که چطور و با چه روش هایی می توانید یک پایان نامه را در مقاله خودتان رفرنس نویسی کنید. چگونگی رفرنس دهی یک پایان نامه از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که بیشتر مقالات ممکن است برگرفته از یک پایان نامه یا تز دکتری باشند. تمام فرآیند رفرنس دهی پایان نامه بر اساس دستور العمل سازمان روانشناسی امریکا (APA) که یکی از روشهای رفرنس نویسی بسیار محبوب است نگارش شده است.

زمانی که می خواهید یک پایان نامه یا تز دکتری را رفرنس دهی کنید باید به موارد زیر دقت کنید:

1. نام و نام خانوادگی نویسنده (ابتدا نام خانوادگی و بعد اولین بخش از نام نویسنده مقاله را ذکر کنید)

2. سال چاپ پایان نامه یا تز دکتری

3. عنوان پایان نامه یا تز

4. شماره سند

5. نام موسسه یا انتشارات

6. درجه اعتبار دانشگاهی سند (کارشناسی ارشد، دکتری)

توجه داشته باشید زمانی که یک پایان نامه یا تز دکتری هنوز به چاپ نرسیده است معمولا منبع اصلی آن سایت کتابخانه دانشگاه است و در همین راستا بجای نام انتشارات باید نام موسسه ذکر شود. یک نمونه از رفرنس دهی پایان نامه چاپ نشده به شکل زیر است: 

Ames, J. H., & Doughty, L. H. (1911). The proposed plans for the Iowa State College athletic field including the design of a reinforced concrete grandstand and wall [Unpublished master's thesis]. Iowa State University.

اما زمانی که پایان نامه چاپ شده است و با عنوان انتشارات در سایت منتشر شده است، می توانید از عنوان موسسه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این نسخه از پایان نامه ها دارای شماره سند و شماره انتشارات هستند و باید آن را در رفرنس دهی پایان نامه مورد استفاده قرار دهید. دانشگاه اوکلند در نیوزلند نیز دو روش رفرنس دهی برای پایان نامه در نظر گرفته است که در روش اول پایان نامه های موجود در دیتابیس تجاری و پایان نامه های موجود در دیتا بیس موسسات آموزشی است. 

پایان نامه های موجود در دیتا بیس تجاری به صورت زیر رفرنس دهی می شوند:

Author, A. A. (date). Title of doctoral dissertation or master's thesis (Doctoral dissertation or Master's thesis). Available from Name of database. (Accession or Order No.)

پایان نامه های موجود در دیتا بیس موسسات آموزشی به شکل زیر رفرنس دهی می شوند:

Author, A. A. (date). Title of doctoral dissertation or master's thesis (Doctoral dissertation or Master's thesis, the name of the University, city, country). Retrieved from http://xxx

رفرنس دهی در تحقیق علمی همانند بسیاری از مراحل نگارش یک پژوهش نیاز به رعایت استانداردهای مشخصی دارد. زمانی که یک مخاطب مقاله شما را مورد بررسی قرار داده و مطالعه می کند می تواند اطلاعات بسیار کاربردی را از بخش رفرنس ها بدست آورد. یکی از این اطلاعات منابع مرتبط به موضوع تحقیق است. زمانی که مخاطب مقاله شما را بررسی می کند قصد دارد مرتبط ترین منابع و جدید ترین مقالات مربوط به موضوع پژوهش را شناسایی کند. از طرف دیگر رفرنس های تحقیق می تواند به اعتبار تحقیق شما کمک کند. هرچه منابع مرتبط تر و دقیقتر انتخاب شود به همان اندازه کیفیت مقاله شما افزایش یافته و می توانید شانس بیشتری برای سایتیشن بدست آورد. ما در این مطلب شما را با چگونگی رفرنس دهی دقیق و مراحل آن بیشتر آشنا خواهیم کرد. اساسا رفرنس نویسی 4 مرحله کلی و بسیار مهم را شامل می شود که عبارتند از:

1. ثبت دقیق اطلاعات: اولین و مهمترین گام در رفرنس دهی ثبت اطلاعات اولیه مقاله، پایان نامه، کتاب یا هر مطلبی است که در پژوهش خودتان مورد استفاده قرار داده اید. چنانچه از نرم افزارهای رفرنس دهی در این زمینه استفاده می کنید کار ساده تری خواهید داشت. ولی اگر رفرنس دهی به صورت دستی را انجام می دهید باید ابتدا روش مورد نظرتان برای رفرنس نویسی را انتخاب کنید و در مرحله بعد اطلاعاتی از قبیل نام نویسنده، سال چاپ، عنوان مقاله، انتشارات و DOI را استخراج نمایید. 

2. سازماندهی دقیق اطلاعات: در مرحله بعد از فرآیند رفرنس نویسی نیاز است که این اطلاعات را در یک قالب مشخص در پیش نویس خودتان وارد کنید. به یاد داشته باشید که شناسایی رفرنس های معتبر و لینک دقیق دسترسی به مقالات از اهمیت بالایی در مرحله سازماندهی برخوردار است. توصیه می شود اگر به صورت دستی این کار را انجام می دهید در قالب یک جدول اقدام به دسته بندی منابع مورد استفاده در تحقیق کنید. بهترین روش برای سازماندهی منابع استفاده از نرم افزارهای رفرنس دهی است.

3. سایت کردن منابع: در این بخش باید منابع استخراج شده و موجود در پیش نویس را در متن اصلی و بخش منابع وارد نمود. اصول وارد کردن اطلاعات می بایست مبتنی بر روش رفرنس دهی باشد. البته همانطور که گفته شد نرم افزارهای رفرنس دهی می توانند به سادگی این کار را برای شما انجام دهند.

4. رفرنس دهی منسجم: در صورتی که از یک روش رفرنس نویسی در تحقیق استفاده می کنید باید تمام منابع را بر همان اساس تدوین و آماده کنید. استفاده از روش های متفاوت رفرنس نویسی در یک مقاله قابل قبول نمی باشد و می تواند موجب ریجکت کار شما شود.

روش های رفرنس دهی مجموعه قوانین استانداردی هستند که مشخص میکنند یک پژوهشگر چطور و با چه اطلاعاتی اقدام به رفرنس نویسی تحقیق کند. هر زمان که یک پژوهشگر مطالب و محتوای پژوهش شخص دیگری را در کار خودش مورد استفاده قرار می دهد، باید به این موضوع دقت کند که حتما منبع آن را ذکر کند تا دچار پلاجریسم نشود. اما هر دانشگاه، موسسه و یا ژورنال سبک رفرنس دهی مخصوص به خودش را دارد که بر اساس استانداردهای موجود تعیین می شود. در حال حاضر استانداردهای مربوط به رفرنس نویسی تحقیق و روشهای مختلف رفرنس نویسی در دسترس عموم قرار دارد. پژوهشگران می توانند به راحتی با چند کلیک ساده و جستجو در اینترنت استانداردهای مربوط به هر روش رفرنس نویسی را بدست آورند. ما در این مطلب سعی داریم تعدادی از پرکاربردترین روش های رفرنس دهی را به شما معرفی کرده و مشخصات آن را بیان کنیم.

1. روش رفرنس دهی APA: سیستم رفرنس دهی انجمن روانشناسی امریکا (American Psychological Association) یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین روشهای رفرنس دهی در مقالات علمی است. بیشتر مقالات چاپ شده در ژورنال های روانشناسی، جامعه شناسی، زبانشناسی، مدیریت، رفتار سازمانی، آموزش، اقتصاد، پرستاری، علوم اجتماعی و بازاریابی از این روش رفرنس دهی استفاده می کنند. در این روش اطلاعات مربوط به نویسنده و تاریخ چاپ در پرانتز قرار می گیرد. 

2. روش رفرنس دهی MLA: روش رفرنس دهی زبان مدرن (Modern Language Association) که معمولا در مقالات زبانشناسی و علوم ارتباطات مورد استفاده قرار میگیرد یک روش رفرنس دهی مختصر و دقیق است. این روش رفرنس دهی در ژورنال های زبان، ادبیات، ارتباطات و علوم دینی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و معمولا نام نویسنده و صفحه سند در داخل پرانتز قرار می گیرد.

3. روش رفرنس دهی Chicago: این روش رفرنس دهی در قرن 19 میلادی توسط دانشگاه شیکاگو امریکا ابداع و به جامعه پژوهشی امریکا معرفی گردید. در این روش رفرنس دهی نام نویسنده متن به همراه سال چاپ در درون براکت قرار می گیرد. این روش رفرنس دهی به صورت گسترده ای در مقالات چاپ شده در ژورنال های تاریخ، هنر، انسان شناسی و فلسفه مورد استفاده قرار می گیرد. 

4. روش رفرنس دهی IEEE: این روش رفرنس دهی که به عنوان روش رفرنس نویسی مهندسان نیز شناخته می شود، توسط موسسه برق و مهندسی الکترونیک (Institute of Electrical and Electronics Engineers) ابداع و معرفی شده است. در این روش رفرنس دهی پژوهشگر میبایست یک شماره سایتیشن مربوط به مقاله مورد نظرش را در داخل براکت در زمان رفرنس نویسی وارد کند. این روش از رفرنس دهی که به عنوان روش عددی (Numeric) نیز شناخته می شود مشابه AAA, AMA, NLM می باشد. رفرنس دهی مقالات مرتبط به حوزه مهندسی، کامپیوتر و فناوری اطلاعات از نوع IEEE است. 

5. روش رفرنس دهی CSE: انجمن ویرایشگران علوم (Council of Science Editors) نیز یکی از روش های بسیار پرکاربرد در زیست شناسی و بیشتر رشته های علوم تجربی است. این روش رفرنس دهی معمولا در زیست شناسی، فیزیک، شیمی و زمین شناسی مورد استفاده قرار گرفته و بسیار شبیه به روش رفرنس دهی APA است. 

6. روش رفرنس دهی Harvard: این روش رفرنس دهی در سال 1880 توسط دانشگاه هاروارد ابداع شده و به صورت گسترده در ابتدا در بسیاری از ژورنال ها و مقالات مورد استفاده قرار می گرفت. این روش رفرنس دهی در حال حاضر بیشتر در علوم اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مشکلات عمده ای که پژوهشگران در زمان انجام تحقیق با آن مواجه هستند مدیریت و دسته بندی منابع تحقیق است. در گذشته پژوهشگران زمان زیادی را صرف دسته بندی و ترتیب منابع کرده و همین موضوع زمان زیادی را از تحقیق به خود اختصاص می داد. در حال حاضر هوش مصنوعی این امکان را برای محققان فراهم کرده است تا براحتی بتوانند حجم بالایی از منابع را به راحتی دسته بندی و مرتب کنند. نرم افزارهای مدیریت منابع یا رفرنس دهی (RMS) به دانشجویان و محققان کمک می کنند تا براحتی منابع مورد نظرشان را در این ابزارها اضافه کنند و بتوانند با چند کلیک ساده در متن تحقیق خودشان قرار دهند. نرم افزارهای رفرنس دهی تنها در نگارش یک تحقیق علمی کاربرد ندارد و میتوان آن را در طیف وسیعی از پروژه ها مانند طرح های کسب و کار، گزارشات علمی و پروپوزال های کاری مورد استفاده قرار داد. شما همچنین می توانید از طریق سرورهای ابری به منابع مختلف دسترسی داشته و مقالات وسیعی را در متن پژوهش خودتان استفاده کنید. ما در این مقاله قصد داریم بهترین نرم افزارهای رفرنس دهی در متون علمی و تحقیقاتی را به شما معرفی کرده و جزئیاتی را در مورد آنها بیان کنیم.

به ترتیب بهترین نرم افزارهای رفرنس دهی عبارتند از :

1. مندلی (Mendeley): این نرم افزار هم نسخه دسکتاپ داشته و هم نسخه آنلاین آن در دسترس عموم قرار دارد. کاربران می توانند براحتی با سرچ کردن نام نویسنده یا عنوان تحقیق رفرنس مورد نظرشان را انتخاب کنند. روش های مختلف رفرنس دهی در این نرم افزار وجود دارد و هر شخص بنابر صلاحدید و استانداردهای ژورنال می تواند روش مورد نظرش را انتخاب نماید. 

2. ایزی بایب (EasyBib): این نرم افزار امکان جستجو، امکان نکته نویسی و امکان سایتیشن را برای پژوهشگران فراهم می کند. فرمت های مختلف و بسیار کاربردی از MLA  و APA در آن وجود دارد که محققان به راحتی می توانند بین آنها انتخاب درست را انجام دهند. 

3. اندنوت (End Note): این نرم افزار این امکان را فراهم می کند که محقق بتواند منابع مورد نظرش را علاوه بر رفرنس نویسی در پژوهش، با دیگر نویسندگان به اشتراک بگذارد. 

4. ریدکیوب پیپرز (Readcube Papers): این نرم افزار رفرنس دهی در پلتفرم آنلاین، ویندوز و موبایل وجود دارد که امکان رفرنس نویسی منابع مختلف را فراهم می کند. این ابزار رفرنس نویسی امکان هشتگ زنی و انتخاب کلیدواژه های موثر تحقیق را نیز فراهم می آورد.

5. زوترو (Zotero): این نرم افزار نیز همانند ایزی بایب امکان جستجو، نکته نویسی و به اشتراک گذاری منابع را برای محققان فراهم می کند. 

6. سای وییل (SCiwheel): این نرم افزار نیز همانند اندنوت و مندلی یک محیط کاربری بسیار ساده و کاربردی در اختیار کاربران قرار می دهد تا براحتی بتوانند منابع مورد نظرشان را در متن تحقیق سایت نمایند.

7. رف ورک (RefWork): ابزار رفرنس بسیار تخصصی برای مدیریت منابع، اشتراک گذاری منابع، سایت کردن، تعریف روش رفرنس دهی و ذخیره سازی آن است. 

8. رفرنس منجر (Reference manager): این نرم افزار قدرتمند توسط سایت تامسون اند رویترز که مجلات ISI را مدیریت میکند، طراحی شده و بسیار کاربردی است.