• پلاجریسم 01
  • پلاجریسم 02

معماری سنتی
از آنجا که کشور ایران وارث صدها شهر و هزاران روستای قدیمی و تاریخی است .ضرورت وجود معماران و استاد کارانی که طراحی ،ساخت و سازو نگهداری بناها را به عهده داشته باشند ، روشن و مشخص است . این دوره افرادی را تریبت می کند که از مهارت در ساخت و ساز و قابلیت در طراحی و تحقیق و مدیریت واجرای ساختمان هایی که با شیوه ها یسنتی ساخته شده و یا می شود برخوردار باشند تا از این طریق توجه بیشتری به ارزشهای نهفته در معماری و شهر سازی سنتی ایران به وجود آید .
فرغ التحصیلان معماری سنتی چون از یک سو با اصول و زبان معماری کلاسیک دانشگاه آشنا هستند و از سوی دیگر از نحوه کار معماران سنتی اطلاع دارند ، می توانند نسبت به ساخت و ساز عملی در مقیاس واحد ساختمانی یا تعمیر و مرمت بنا های متعارف که اهمیت خاص تاریخی و هنری ندارند و در شهرهای تاریخی واقع شده اند ، اقدام نمایند . همچنین می تواننددر زمینه تغییر عملکرد ساختمان های قدیمی به جدید یا در ساختمان های جدیدی که با شیوه سنتی ساخته می شوند و در ساخت خانه های روستایی ایران فعالیت کنند .
درس های این رشته در طول تحصیل :
دروس پایه :
ترسیم فنی ، هندسه مناظر و مرایا ، ساخت و ارئه ، برداشت از بنا های تاریخی .
دروس اصلی:
شناخت مواد و مصالح سنتی ، شناخت مواد و مصالح ، عناصر و جزئیات ساختمان های سنتی ، عناصر و جزئیات ساختمانی ، ایستائی در سازه های سنتی ، تنظیم شرایط محیطی ، روشهای سنتی تنظیم شرایط محیطی ، نقشه برداری ، آشنایی با هنرهای سنتی وابسته به معماری ، آشنائی با معماری اسلامی ، روستا ، هندسه نقوش در معماری سنتی
دروس تخصصی :
برآورد ، مدیریت امور ساختمان (تشکیلات دفتری و کارگاهی ) ، کارگاه های معماری سنتی ،کارگاه های مرمت بناهای سنتی ، تعمیر و نگهداری ساختمان


دانشگاه های پذیرنده : کاشان
مقاطع تحصیلی : کاردانی
دوره ها : روزانه
دانشگاه : دولتی
گرایشها :

کاردان فنی مواد – ریخته گری
ریخته گری به معنای علم و فن شکل دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب فلز یا آلیاژ و ریختن ماده گداخته در قالب و انجماد برای به دست آوردن خواص متالورژیکی مطلوب است . هدف دوره تربیت کاردان فنی ریخته گری ، پرکردن فضای بین مهندسین و کارگران ماهر این فن است . داوطلب باید در دروس ریاضیات و فیزیک و مکانیک و دروس فنی ، شیمی و رسم فنی دبیرستان در حد عالی بوده از علاقه مندی و توانائی روحی و جسمی لازم برخوردار باشد . فارغ التحصیلان این رشته در مراکزی نظیر کارخانه های صنایع ریخته گری ، مدل سازی ، ماشین ابزار و قالب سازی می توانند فعالیت کنند .(بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه و کارگاه همراه است).
دانشگاه های پذیرنده : تربیت معلم سبزوار ، موسسه غیر انتفاعی کار ،
مقاطع تحصیلی : کاردانی
دوره ها : روزانه -شبانه
دانشگاه : دولتی- غیرانتفاعی
گرایشها :

زیست شناسی
رشته زیست شناسی دارای سه گرایش علوم گیاهی ، علوم جانوری و زیست دریا است .این گرایشها تنها در 17 واحد تخصصی با یکدیگر تفاوت دارند .
گرایش علوم گیاهی
این رشته یکی از شاخه های زیست شناسی است که صرفاً موارد مربوط به گیاه را اعم از گیاهان اولیه تا گیاهان امروزی بررسی می کند و دارای زمینه های مختلفی مانند گیاه شناسی ، فیزیولوژی گیاهی ریخت زایی و اندم زایی در گیاهان ، بیو شیمی و جلبک شناسی است . علوم گیاهی دارای دو بخش عمده فیزیولوژی و سیستماتیک است که بخش فیزیولوژی به شناخت زندگی گیاهان و اندامهای مختلف یک گیاه می پردازد و بخش سیستماتیک نیز درباره اسامی و طبقه بندی گیاهان می باشد .
گیاه اعجوبه سبز پوش طبیعت است که چون در هر گوشه و کنار به چشم می خورد ، عادی و پیش پا افتاده به نظر می آید در حالی که پیش از هر موجود زنده دیگری در روی کره زمین اعجاب آور است .
موجودی که در آشپزخانه ذره بینی خود برای همه مخلوقات زنده کره زمین غذا تهیه می کند و پیشرفته ترین نیروگاه خورشیدی ، شبکه لوله کشی و سیستم پمپاژآب را در اختیار دارد و از سوی دیگر مایه زیبایی ، لطافت ، نشاط و آرامش هستی است . به همین دلیل شناخت و حفظ آن یک نیاز است و رشته علوم گیاهی نیز برای پاسخ دادن به همین نیاز در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معتبر جهان دایر شده است .
موقعیت شغلی در ایران :
حضور کارشناسان علوم گیاهی در موسسه های تحقیقاتی و اجرائی کشور امری ضروری است تا بتوان محیط زست ایران را حفظ کرد اما به گفته اساتید و دانش جویان علوم گیاهی در حال حاضر فارغ التحصیلان دوره لیسانس این گرایش موقعیت های شغلی منایبی ندارند . چون دانش و اطلاعات انها جنبه تخصصی ندارد ، موسسات و مراکز تحقیقاتی و اجرایی بیشتر مایلند که نیروهای مورد نیاز خود را از میان فارغ التحصیلان علوم گیاهی در سطح کارشناسی جذب آموزش و پرورش شوند. چون معلومات آنها جنبه عمومی دارد و می تواند در تدریس کتب زیست شناسی دوره متوسطه موفق باشند ، اما نمی تنوانند در مراکز تحقیقاتی که نیاز به متخصص در زمینه های مختلف علوم گیاهی دارد ، فرصت شغلی مناسبی بدست بیاورند . از سوی دیگر اگر کسی در گرایش علوم گیاهی سرمایه گذاری کند و متاثر از محیط نشود می تواند در بخش های کشاورزی – زیستی ، ژنتیک و بیوتکنولوژی فعالیت داشته باشد .
درس های این رشته در طول تحصیل :
دروس مشترک در گرایش ها ی مختلف زیست شناسی :
ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، شیمی آلی ، بیو شیمی ، آمار زیستی ، زیست سلولی و مولکولی ، ژنتیک ، اکولوژی ، میکروبیولوژ ی ، تکامل موجودات زنده ، تالوفیت ها ، فیزیولوژی جانوری ، بافت شناسی ، جنین شناسی ، جانور شناسی ، تشریح و مورفولوژی گیاهی ، ریخت زایی و اندام زایی در گیاهان ، سیستماتیک گیاهی ، فیزیولوژی گیاهی ، رشد و نمو گیاهی ، بیوفیزیک ، ویروس شناسی ، زیست شناسی پرتوی ، اکولوژی عملی .
دروس تخصصی گرایش علوم گیاهی :
اکوفیزیولوژی گیاهی ، ازیداد گیاهان ، قارچ شناسی ، اکولوژی گیاهی ، انتقال مواد در گیاهان ، متمم سیستماتیک گیاهی ، اصول رده بندی گیاهان . (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است).
گرایش علوم جانوری
علوم جانوری به مطالعه مسائل مربوط به جانوران می پردازد و دارای سه بخش اصلی جانور شناسی یا بیوسیستماتیک ، فیزیو لوژی جانوری اعم از انسانی و حیوانی ، بافت شناسی و جنین شناسی جانوری است .
بسیاری از گرایش های زیست شناسی وابسته به علوم جانوری هستند . برای مثال یک محقق علوم سلولی و مولکولی تا با یک جانور و وضعیت زیستی آن آشنا نباشد ، نمی تواند روی سلول آن کار کند . یک محقق ژنتیک نیز در اغاز باید بیولوژی جانور را به طور کامل بداند و بعد در زمینه ژنتیک آن کار کند .
به یاری بیوسیستماتیک یعنی شناسائی گونه های مختلف جانوران نیز یم توان به نقش مفید گونه های مختلف جانوری برای کمک به طرح های اقتصادی پی برد .
برای مثال امروزه استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل آفات راه درستی نیست چون این مواد تعادل اکولوژی محیط زسیت را بر هم می زند در حالی که ئبا شناخت گونه های حشرات شکارچی می توان بسیاری از آفات مثل حشرات مضر را از بین برد . در این میان می توان به کفش دوزک ها اشاره کرد که امروزه کاربرد بسیاری در اقتصاد کشورهای آمریکا دارند یا مگس های مفید که از شته ها تغذیه می کنند .
از طرفی دیگر بیوسیستماتیک در شناخت گونه های بیماری زا (پشه آنوفل ) و معرفی آنها به دنیای پزشکی نقش مهمی دارد . همچنین می توان به بخش دیرین شناسی یا فسیل شناسی اشاره کرد که یکی از فواید این بخش پی بردن به منابع عظیم اقتصادی مثل نفت است که از طریق مطالعه محل فسیل ها یا رسوبات فسیل ها بدست می آید .
موقعیت شغلی در ایران :
هرچند که تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان علوم جانوری جذب بازار کار نمی شوند اما بهترین دانشجویان همیشه موفق بوده و هستند . این دسته از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی گاه برای کارهای تحقیقاتی یا اداره ازمایشگا ه ها جذب دانشگاه ها می شوند یا در سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان های مربوط به فعالیت می پردازند .چون سازمان محیط زیست برای بررسی اکوسیستم ها به محققان زیست شناسی از جمله علوم جانوری نیاز دارد همچنین بعضی از فارغ التحصیلان این گرایش وارد دنیای پزشکی شده و در زمینه های خون شناسی یا انگل شناسی فعالیت می کنند .
دروس تخصصی گرایش علوم جانوری :
زیست انگل ها ، فیزیولوژی مقلیسه ای ، جانور شناسی، رفتار شناسی ، حشره شناسی . (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است).
گرایش زیست دریا
گرایش زیست دریا به بررسی و مطالعه خواص محیط آبی ، بیولوژی آبزیان و فعالیت های آبزی پروری می پردازد ؛ یعنی برخلاف دو گرایش علوم جانوری و علوم گیاهی که در آنها بیشتر موجودات خشک زی مطالعه می شوند این گرایش جانوران و گیاهان آبزی را بررسی و مطالعه می کند . گرایش زیست دریا علاوه بر بررسی فیزیولوژی آبزیان به مطالعه اکولوژی دریا یعنی بررسی آلودگی آب دریاها و تاثیر آن بر محیط دریا می پردازد .
موقعیت شغلی در ایران :
فارغ التحصیلان گرایش زیست دریا می توانند درمراکز پرورش ماهی و مراکز تحقیق بر روی ارزش مواد غذایی دریایی فعالیت کنند . علاوه بر کار در شیلات فارغ التحصیلان این گرایش میتوانند در حفظ بعضی از گونه های آبزیان که در حال انقراض هستند مثل ماهی ازون برون یا ماهی سفید کار کنند و مهم تر از همه اینکه ما به یاری کارشناسان زیست دریا یک اطلس دقیق در مورد گونه های آبزی موجود در آب های کشورمان تهیه کنیم .
دروس تخصصی گرایش زیست دریا :
ماهی شناسی ، لیمنولوژی ، انگل ها و بیماری های آبی انگلی آبزیان ، اکولوژی ابزیان ، شناخت کف زیان ، اصول و تکثز و پرورش آبزیان (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است).
توانئی های لازم :
دانشجوی رشته زیست شناسی باید عاشق کشف حقایق پدیده های طبیعی باشد و به گردش در طبیعت علاقه مند باشد . چون اطلاعاتی که با حضور در محیط طبیعی زندگی گیاه یا جانور می توان بدست آورد در هیچ کتابی پیدا نخواهد شد . در ضمن دانشجو لازم است فردی منظم و مرتب بوده وبتواند مطالب در ذهن خویش بخوبی طبقه بندی کند تا در زمینه سیستماتیک موفق گردد .

دانشگاه های پذیرنده : اراک ، ارومیه ، الزهرا(س) – تهران ، بوعلی سینا – همدان ، تبریز ، تربیت معلم تهران ، تربیت معلم سبزوار ، تهران ، رازی ، کرمانشاه ، زابل ، زنجان ، شهید باهنر کرمان ، شهید بهشتی تهران ، شهید چمران – اهواز ، شیراز ، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ، فردوسی – مشهد ، گیلان – رشت ، محقق اردبیلی – اردبیل ، شاهد ، علوم و فنون دریایی خرمشهر ، لرستان – خرم آباد ، مازندران – بابلسر ، اصفهان ، سیستان و بلوچستان – زاهدان ، شهر کرد .
مقاطع تحصیلی : کارشناسی
دوره ها : روزانه ، شبانه ، نیمه حضوری
دانشگاه : دولتی ، پیام نور
گرایشها : علوم گیاهی ، علوم جانوری ، زیست دریا

علوم و فنون هوانوردی (گرایش خلبانی هلی کوپتری)

شاید رویای پرواز به اندازه تخیل انسان قدمت داشته باشد ؛ رویایی که لئوناردوداوینچی را بر آن داشت تا طرح هایی ترسیم کند که بعد ها از روی آن اولین هلی کوپتر ها طراحی و ساخته شد ؛ رویایی که در سال 1903 به یاری برادران رایت به تحقق پیوست و آنها توانستند اولین هواپیما را به پرواز در آورند و اکنون که بیش ازصد سال از آن زمان می گذرد ده ها مدل هواپیما ، هلی کوپترو سایر وسایل پرنده وجود دارد که افق عای اسمان را در می نوردند و در زمینه های نظامی و غیر نظامی اعم از ترابری ، پشتیبانی و موارد دیگر فعالیت می کنند . در این میان هلی کوپتر بعنوان وسیله ای که برای برخاستن و نشستن ، به فضای وسیعی نیاز دارد و می توان از آن در حمل و نقل سربازان و اسلحه به خطوط مقدم جبهه و اتش پشتیبانی به خصوص در زمین های ناهموار ، استفاده کرد . در جنگ های زمین نقش تعیین کننده ای دارد تا جایی که امروزه نیروی زمینی ارتش های کشورهای بزرک در دنیا در سطح لشکر ها دارای یگان های سازمان های هلی کوپتری هستند .
بی شک برای به حرکت در/واردن این وسیله پرنده نیاز به خلبان هایی و کارآمد است ؛ افرادی که دوره و آموزش های تخصصی را گذارنده و امادگی علمی ، روحی و جسمی لازم را برای به پرواز درآمدن یک هلی کوپتر بدست اورده اند .
به همین منظور از سال 1376 تا کنون هرساله دانشگاه افسری امام علی (ع) وابسته به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، در رشته علوم و فنون هوانوردی – به گرایش خلبانی هلی کوپتری دانشجو پذیرفته است .
در واقع امروزه ، خلبانی یک کار تجربینیست بلکه یک علم است و یک خلبان باید با آیرودینامیک ، فیزیک ، ریاضی ، مکانیک ، دینامیک ، ترمودینامیک ، استاتیک و غیره آشنا باشدتا بتواند مسئولیت یک سفر هوائی بدون خطر را بر عهده گیرد .
درباره علت اینکه چرا رشته خلبانی هلی کوپتری از سوی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ارئه می شود باید گفت که نیروی هوائی و دریایی ارتش ، چه در زمان جنگ وچه در زمان صلح ، در بخش های خاصی ایفای نقش می کنند ، اما نیروی زمینی ، به ویژه در هنگام جنگ ، باید وجب به وجب کشور را زیر نظر داشته باشد و در صورت لزوم با دشمن درگیر شود . در این میان هلی کوپتر برای پشتیبانی نیروهای رزمی کامپیوتر وسیله ضروری است تا هم برای پشتیبانی آتش و هم جابجایی نیرو مورد استفاده قرار گیرد . در واقع بر خلاف نیروی هوائی و نیروی دریایی که برای تکمیل کار و ظایفشان از هلی کوپتر استفاده می کنند ، استفاده از این وسیله در هنگام جنگ جزء ماموریت نیروی زمینی است .
در هنگام صلح نیز در همه کشور ها هر گاه حادثه ای رخ دهد ، نیروی زمینی اولین نیرویی است که در مکان حادثه دیده حضور پیدا می کند و با استفاده از هلی کوپتر ، مجروحان آن حادثه را جابجا می کند و کمک های اولیه ، مو اد غذایی ، وسایل سرمایش یا گرمایش و سایر موارد موردنیاز به افراد حادثه دیده می رساند ؛ از همین رو تربیت خلبان هلی کوپتر جزو وظایف نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است .
سایر مراکز ، ارگان ها و سازمان ها مانند هلال احمر ، نیروی انتظامی ، نیروی دریایی و ... نیز که گاه برای تکمیل کادر خود نیاز به تربیت خلبان نظامی یا غیر نظامی هلی کوپتر دارند ، از طریق آزمون سراسری اقدام به جذب دانشجو کرده که پس از اخذ مجوز از سلسله مراتب آجا اموزش این دانشجویان در دانشگاه انجام خواهد شد .
توانائی های لازم :
فعالیت های هوانوردی به علت ماهیت مخاطره آمیزشان حساسیت بالایی دارند ؛ در نتیجه دانشجویانی که داوطلب رشته خلبانی هستند باید علاوه بر موفقیت در آزمون سراسری و کسب رتبه علمی لازم ، از سلامت کامل جسمی و روانی ، هوش و استعداد تحصیلی بالا و توانائی فراگیری زبان انگلیسی در سطح مطلوب برخوردار شوند .
برای مثال یک خلبان فردی با هوش باشد ؛ زیرا براییک خلبا ن هنگام پرواز گاه موارد پیش بینی نشده ای اتفاق می افتد که باید در زمان کوتاه ، واکنش سریع و مناسبی به ان نشان دهد .این واکنش مناسب اصولاض از کسانی انتظار می رود که ضریب هوشی بالایی دارند . همچنین تسلط به زبان انگلیسی در این رشته اهمیت بسیاری دارد برای اینکه عمده آموزش دانشجویان این رشته پس از دروس مقدماتی ، به زبان انگلیسی است البته دانشگله افسری امام علی برای دانشجویان این رشته کلاس زبان انگلیسی برگزار می کند ، اما دانشجو نیز باید توانائی یادگیری زبان انگلیسی را داشته باشد . دانشجویان خلبانی لازم است از سلامت جسمانی کامل نیز برخوردار باشند برای مثال باید دید چشمانشان 10/10 کور رنگی نداشته باشند و دارای ناراحتی قلبی یا بیماری های خاص نیز تداشته باشند .
یکی دیگر از مراحل گزینش دانشجوی این رشته گزینش روحی و روانی است ؛ یعنی از داوطلب یک مجموعه از تست های خاص روانشناسی گرفته می شود تا مشخص شود که آیا توانئی فکری لازم را برای این کار دارد و یا روحیه اش با شرایط خاص این رشته مناسب است یا خیر . زیرا دانشجوی دانشکده افسری امام علی (ع) یک نظامی است و یک نظامی باید در چارچوبی خاص و برابر با آئین نامه های مربوط عمل کند ؛ یعنی باید یک مجموعه از قوانین و محدودیت ها را بپذیرد . همجنین در مسیر خدمت یک نظامی ، مواردی پیش می آید که فرد بایستی از خواسته ها و ضرورت های زندگی خویش بگذرد و مصالح سازمان را بر مصالح فردی خود ترجیح دهد و در نهایت شغل خلبانی نیز به ویژگی های خاصی از جمله شهامت و شجاعت دارد .
یکی دیگر از مراحل گزینش دانشجوی این رشته ، بررسی صلاحیت های مکتبی و امنیتی اوست ؛ اینکه آیا دانشجوی این رشته معتقد یه جمهوری اسلامی هست و آیا صلاحیت این را دارد که در ارتش جمهوری اسلامی بعنوان یک سازمان نظامی فعالیت کند یا خیر .
گفتنی است که تمامی دانشجویان دانشکده افسری امام علی (ع) از جمله دانشجویان علوم و فنون هوانوردی – گرایش خلبانی هلی کوپتری باید در فرم انتخاب رشته آزمون سراسری رشته های این دانشگاه را قبل از انتخاب سی ام انتخاب کند . تابعیت جمهوری اسلامی ایران ، نداشتن سابقه تابعیت بیگانه و ایرانی الاصل بودن ، متدین به دین اسلام و اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه ، ایمان به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران و امادگی فداکاری در راه تحقق اهداف آن ، عدم اشتهار به فساد اخلاق و عدم اعتیاد به مواد مخدر ، عدم محکومیت به محرومیت از خدمات دولتی و عدم سابقه عضویت یا وابستگی به احزاب و گروه های سیاسی ، از جمله شرایط لازم برای داوطلبان ورود به رشته های دانشگاه افسری امام علی (ع) است و در رشته خلبانی نیز از میان داوطلبان مرد مسلمان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ددانشجو می پذیرد .
موقعیت شغلی در ایران :
یکی از مهم ترین دغدغه های هر جوانی پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب است . این مسئله حتی برای قشر تحصیل کرده جامعه نیز مرح است . از همین رو ورود به رشته ای که آینده شغلی آن تضمین شده باشد ، از اهمیت بسیاری برخوردار است . رشته علوم و فنون هوانوردی – گراش خلبانی هلی کوپتری یکی از همین رشته ها است ؛ زیرا دانشجویان آن با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل می شوند و به استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران در می آیند و با گذراندن دروه های حین خدمت به ترتیب سلسله مراتب فرماندهی را طی می کنند .
علاوه بر کاربرد وسیع این رشته در سازمان های نیروهای مسلح در زمان جنگ و صلح ، نیاز روزافزون سایر سازمان های غی نظامی نیز به فارغ التحصیلان این رشته کاملاً مشهود است برای مثال شرکت نفت ، هلال احمر، وزارت نیرو و بسیاری از وزارتخانه های دیگر از خلبان های بازنشسته ارتش برای فعالیت در سازمان های مرتبط استفاده می کنند .
درس های این رشته در طول تحصیل :
دروس پایه رشته خلبانی
ریاضی عمومی ، فیزیک مکانیک ، فیزیک حرارت ، فیزیک الکتریسیته و مغناطیس ، آمار و احتمالات، معادلات دیفرانسیل ، آزمایشگاه فیزیک الکتریسیته و مغناطیس .
دروس تخصصی الزامی رشته خلبانی
سیستم های الکتریکی هواپیما ، سرویس اطلاعات هوانوردی و عملیات هواپیما ، الات دقیق هوائی ، سیستم های الکترونیکی هواپیما ، ناوبری هوایی ، هواشناسی ، فیزیولوروژی هوائی |، قوانین . مقررات هوانوردی ، مکانیک پرواز کاربردی .
دروس پروازی الزامی رشته خلبانی
پرواز اولیه هلی کوپتر نظری و عملی ، پرواز اولیه هلی کوپتر ، پرواز پایه هلی کوپتر نظری و عملی .
دروس اصلی رشته خلبانی
مبانی کامپیوتر ، ارتعاشات عمومی ، استاتیک ، مبانی مهندسی برق عمومی ، دینامیک عمومی ، مقاومت مصالح ، مکانیک سیالات عمومی ، نجوم ، ترمودینامیک عمومی ، نقشه کشی صنعتی ، مبانی مدیریت و تحقق در عملیات ، الکترونیک عمومی ، آزمایشگاه مقاومت مصالح ، آیرودینامیک ، آیرودینامیک سیالات تراکم پذیر ، آزمایشگاه آیرودینامیک ، مقدمه ای بر اصول پرواز ، موتور های هواپیما ، کارگاه موتور ، زبان تخصصی ، ساختمان هواپیما ، انتقال حرارت عمومی .
دانشگاه های پذیرنده : دانشگاه افسری امام علی (ع)
مقاطع تحصیلی : کارشناسی
دوره ها :
دانشگاه :
گرایشها :

زیست شناسی سلولی و مولکولی 

زیست شناسی  سلولی و مولکولی دارای 5 گرایش میکرو بیولوژی ، علوم سلولی و مولکولی ، ژنتیک ، بیو شیمی و بیو فیزیک است . 

گفتنی است که گرایش بیو شیمی یا بیو فیزیک تا کنون در هیچ دانشگاهی در سطح لیسانس ارئه نشده است در ضمن تفاوت محسوسی بین گرایشهای مختلف این رشته در مقطع کار شناسی  وجود ندارد . 

گرایش ژنتیک 

به طور کلی دانش ژنتیک درباره انتقال صفات وراثتی از والدین به اولاد بحث می کند که البته این والدین می تواند انسان ، درخت یا باکتری باشند . در واقع ژنتیک تلاش می کند تا بگوید که چه مکانیزم های مولکولی ، عامل انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر هستند . همچنین می خواهدبداند که چرا گاهی اوقات در بین والدین و فرزندان در برخی صفات تفاوت های بسیار معناداری وجود دارد ؟ در کل دانشجویان این گرایش مباحث مهمی مثل ژنتیک سرطان ، روش های تشخیص بیماری های ژنتیکی قبل و بعد از تولد ، شناخت ناقلین بیماری ها ، اصول مشاوره ژنتیکی ، نقش ژنتیک  در بروز رفتار های فردی و اجتماعی ، شناخت جمعیت های مختلف ژنتیکی و نژاد های انسانی ، ژن درمانی ، پزشکی قانونی ، تکنیک های رایج درژنتیک ، روش های اصلاح نژاد و ژنتیک مولکولی را مطالعه می کنند . 

موقعیت  شغلی در ایران :

علم ژنتیک در ایران هنوز در ابتدای راه است و باید تلاش بسیار کرد و کاستی ها را جبران نمود و موانع را از میان بر داشت تا بتوان شاهد رشد روزافزون این علم در ایران بود . البته این به آن معنی نیست که در کشورما تحقیقات ژنتیکی انجام نمی گیرد و فارغ التحصیلان این رشته جذب هیچ مرکزی نمی شوند ، بلکه سازمان های مختلفی هستند که به فعالیت های تحقیقاتی ژنتیکی می پردازند که از جمله می توان به مراکز مختلف وزارت جهاد کشاورزی ، مراکز پژوهشی وزارت علوم ، انستیتو پاستور ، مرکز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیک و تکنولوژی زیستی اشاره کرد . 

درس های این رشته در طول تحصیل :

دروس مشترک در گرایش های مختلف زیست شناسی سلولی و مولکولی : 

 ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، شیمی آلی ، بیوشیمی ، آمار زیستی ، زیست شناسی سلولی ، زیست شناسی مولکولی ، ژنتیک ، میکروبیولوژی ، اکولوژی ، ویروس شناسی ، زیست شناسی گیاهی ، زیست شناسی جانوری ، فیزیولوژی جانوری ، فیزیولوژی گیاهی ، بیوفیزیک ، بیوشیمی ، زیست شناسی پرتوی ، ایمونولوژی . 

دروس تخصصی گرایش ژنتیک :

ژنتیک انسانی ، سیتوژنتیک ، اصول مشاورژنتیکی ، ژنتیک سرطان ريال ژنتیک رفتاری ، مبانی ژنتیک میکروارگانیسم ، ژنتیک پیشرفته یا تازه های ژنتیک ، ژنتیک کمی یا ژنتیک جمعیت ها ، سمینار ، پروژه (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است). 

گرایش علوم سلولی و مولکولی 

مهم ترین مولکول هایی که در حیات سلول موثر هستند و پروتئین ها می باشند مرکز ذخیره اطلاعات و صدور فرمان های سلول وظیفه انتقال ای فرمان ها و پروتئین مسئولیت اجرای این فرمان ها را برعهده دارند . در زیست شناسی سلولی و مولوکولی چگونه این فعالیت ها بررسی می شود . 

امروزه زیست شناسی در کشور های پیشرفته بیش از 80 تا 90 درصد سمت و سوی علوم سلولی و مولکولی دارد . چرا که رشته علوم سلولی و مولکولی  نیروی انسانی لازم را برای تحقیق در رشته های پزشکی ، بیوشیمی ، ژنتیک ، بیوتکنولوژی ، مهندسی ژنتیک ، اصلاح نباتات ، شیلات و دام تربیت می کند . 

موقعیت  شغلی در ایران : 

اصولاً در ایران اگر فردی به امید آینده مالی خوب به دنبال علوم پایه برود اشتباه کرده است چرا که در رشته های علوم در ایران ارزش مادی زیادی ندارند .اما اگر فردی به علوم پایه علاقه دارد مطمئناً رشته علوم سلولی و مولکولی رشته ای با ارزش و خوب است . تعدادی از مراکز تحقیقاتی مانند انستیتو پاستور ، مرکز تحقیقات ژنتیک ، مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیفیزیک و مراکز تحقیقاتی دانشگاهی می توانند پذیرای فارغ التحصیلان علوم سلولی و مولکولی باشند . علاوه بر مراکز تحقیقاتی موجود فارغ التحصیل این رشته می تواند با ایجاد شرکت خصوصی سازنده مواد اولیه آزمایشگاه های علوم سلولی و مولکولی یا ازمایشگاهی که تست های آن در سطح مولکولی است هم به جامعه علمی خدمت کند و هم وضعیت مالی نسبتاً خوبی داشته باشد البته در حال حاضر نیز در ایران چنین فعالیتهایی در سطح محدودی انجام می گیرد . 

دروس تخصصی گرایش علوم سلولی و مولکولی : 

شیمی آلی ، بیوشیمی ، زیستشناسی سلولی ، ژنتیک ، میکروبیولوژی ، اکولوژی ، زیست شناسی گیاهی ، ریست شناسی جانوری ، فیزیولوژی گیاهی ، ایمونو لوژی ، زبان تخصصی . (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است). 

گرایش میکرو بیولوژی 

میکرو ارگایسم ها موجودات ریز ذره بینی مانند : باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ های میکروسکوپی و پرتوزوئرها  هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند . علم میکروبیولوژی که گرایشی از زیست شناسی است به بررسی و مطالعه میکروارگانیسم ها می پردازد . در این علم ارتباط میکروارگانیسم ها با خودشان و همچنین با موجودات عالی تر مانند انسان ، حیوانات و گیاهان بررسی می شود . علم میکروبیولوژی گرایش های مختلفی دارد که عبارتند از : میکروبیولوژی پزشکی ، میکروبیولوژی غذایی و میکربیولوژی صنعتی . 

کاربرد این گرایس آنقدر گسترده است که قابل ذکر نیست ، محقق این گرایش  از یک سو می تواند به بررسی کاربرد سلاح های میکروبی و راه های پیشگیری از این سلاح ها بپردازد و از سوی دیگر می تواند در کارخانه های عطر سازی مشغول باشد . میکروبیولوژی پایه و اساس بسیاری از علوم از قبیل: بیوشیمی ، بیوتکنولوژی ، ژنتیک و پزشکی است . یکی از کاربردهای گرایش میکروبیولوژی در آزمایشگاه های تشخیص طبی است و میکروبیولوژی نیز در تشخیص بیماری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد . در مواد غذایی و تولید مو اد غذایی مختلف نیز اثر میکروارگانیسم ها قابل توجه است . 

همچنین گرایش میکروبیولوژی در کشاورزی به طور بسیار وسیعی در تشخیص آفات گیاهی ، مبارزه با آفات گیاهی و ایجاد مقاومت گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد . در صنایع و معادن نیز برای استخراج فلزات سنگین و در تصفیه نفت در گوگرد زدایی از نفت مورد استفاده قرار می گیرد . در حفاظت از محیط زیست تصفیه فاضلاب ها و مبارزه بیولوژیکی با عفونت ها و آلودگی های فاضلابی مورد استفاده قرار می گیرد و آب سالم و در حقیقت بدون آلودگی تحویل می دهد . حتی در صنعت نساجی نیز این علم به یاری بشر آمده است و به تازگی به صنعت نساجی از میکروارگانیسم ها برای تثبیت نشاسته و آهار دادن پارچه استفاده می شود. 

موقعیت  شغلی در ایران : 

کارشناسان میکروبیولژی در پژوهشگاه نفت برای تحقیق بر روی میکروب های نفت خوار یا گوگرد زدایی در بخش صنایع غذایی در کارخانه های کنسرو سازی و کمپوت سازی و در صنایع بهداشتی مشغول بکار هستند ، تهیه لوازم آزمایشگاهی مورد نیاز در این گرایش یکی از شغل هایی است که بعضی جذب آن می شوند. موسسه استاندارد یا آزمایشگاه های کارخانجات تهیه مواد بهداشتی و غذایی برای تشخیص کیفیت و سلامت این مواد از نظر عدم آلودگی میکروبی ، مراکز تهیه مواد دارویی مانند تهیه آنتی بیوتیک ها و بالاخره کارخانجات تهیه اسید ها مانند اسید بوتریک و اسید استیک و حلال ها مانند الکل و استون و مراکزتهیه واکسن مانند موسسه رازی و انستیتو پاستور ایران نیز می توانند مراکز جذب این فارغ التحصیلان این گرایش  باشند .

دروس تخصصی گرایش میکروبیولوژی : 

شیمی آلی ، بیوشیمی ،آمار زیستی ، زیست شناسی سلولی ، زیست شناسی مولکولی ، ژنتیک ، میکروبیولوژی ، اکولوژی ، ویروس شناسی ، تکامل ، زیست شناسی گیاهی ، زیست شناسی جانوری ، فیزیولوژی جانوری ، فیزیولوژی گیاهی ، بیوفیزیک ، بیوشیمی ، زیست شناسی پرتوی ، ایمونولوژی ، باکتری شناسی ، میکروبیولوژی محیطی ، قارچ شناسی ، پروتوزئولوژی . (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است). 

توانائی های لازم :

در گرایش های مختلف زیست شناسی سلولی و مولکولی باید علافه مند بود و صبر و پشتکار داشت تا بتوان طعم شیرین موفقیت را چشید . همچنین دانشجو باید حافظه خوبی داشته و در دروس شیمی ، ریاضی و فیزیک قوی باشد و در نهایت لازم است که به کارهای آزمایشگاهی علاقه مند باشد . برای مثال یکی از کارهایی که بطور معمول در آزمایشگاه علوم سلولی و مولکولی انجام می گیرد ، استخراج از یک بافت است که حداقل زمان لازم برای این کار 5 ساعت می باشد .

دانشگاه های پذیرنده :اصفهان ، الزهرا(س) – تهران ، تربیت معلم تهران ، تهران ، شهر کرد ، شیراز ، شاهد – تهران ، شهر کرد ، شهید چمران – اهواز ، شهید بهشتی – تهران .

مقاطع تحصیلی : کارشناسی  

دوره ها :روزانه ،شبانه 

دانشگاه :دولتی

گرایشها :ژنتیک ، سلولی و مولکولی ، میکروبیولوژی .