• صفحه اصلی 01
  • صفحه اصلی 02
  • صفحه اصلی 03
  • صفحه اصلی 04
  • صفحه اصلی 05
  • صفحه اصلی 06
  • صفحه اصلی 07
  • صفحه اصلی 08

فهرست مطالب پروپوزال

فهرست مطالب پایان نامه

فهرست مطالب مقاله

akas0

 

گزارش گری چند رسانه ای 5: عکاسی

درس اول: اصول و تعاريف كلى

 

عكاسى  زبان است. زبانى تصويرى كه  واژگان، قواعد و دستورات خاص خودش را دارد. آشنایى با اين زبان و تبحر در استفاده از آن به شما اين امكان را مى‌دهد كه از طريق تصوير با بيننده عكس ارتباط برقرار كنيد. به همين دليل است كه مى‌گويند عكس خوب عكسى است كه در ذهن بيننده احساس يا فكرى ايجاد كند.

 

براى ايجاد فكر يا احساسى در ذهن بيننده لازم است ما حرف روشن و گيرائى براى گفتن در عكس مان داشته باشيم. جهان اطراف ما پر است از موضوعات جالب براى عكاسى. براى انتخاب یک موضوع از اين ميان بايد از ذهن خود کمک بگيريم.

 

پيش از گرفتن عكس، از خودمان بپرسيم موضوع آن چيست و چه جنبه هایى از موضوع را مى خواهيم پوشش دهيم. گاهى با قدم زدن در یک محل و نگاه كردن دقيق  به اطراف مان مى‌توانيم سوژه هاى مهم و گيرایى براى عكس هايمان پيدا كنيم. گاهى هم مى‌خواهيم گزارشى مصور درباره ی موضوعى تهيه كنيم كه لازم است از جنبه هاى مختلف پوشش داده شود. در اين درس، هدف ما بيشتر نوع دوم عكاسى است يعنى عكاسى براى گزارشگرى يا بيان داستان.

 

به عنوان مثال فرض كنيم مى‌خواهيم گزارشى مصور از یک كلاس موسيقى كودكان تهيه كنيم. گزارش ما لازم است ساختمان مدرسه، كلاس موسيقى، معلم ها، شاگردها، سازها و نت هاى موسيقى را پوشش دهد. تمركز گزارش بر جثه ی  بچه ها، رابطه ی آن ها با ساز و با معلم خواهد بود.

 

در اين مرحله فهميده ايم كه موضوع گزارش ما و تاكيد آن بر چيست. حالا كه روشن شده حرفى كه براى گفتن داريم چيست، نوبت آن است كه فكر كنيم چگونه بايد آن را بيان كنيم كه روشن و گيرا باشد.

 

ايجاد عكس روشن و گيرا كار آسانى نيست. شبيه یک سخنرانى موفق است كه حضار هم متوجه منظور سخنران بشوند و هم تا آخر و با دقت به آن گوش بدهند و كسل نشوند. لازمه اش اين است كه از پيش ببينيم، آماده باشيم و با حضور ذهن كار كنيم.

 

یک بازبينى اوليه از محلى كه قرار است در آن عكس بگيريم به ما در انتخاب دوربين، عدسى و وسائل نورپردازى کمک مى‌كند. در مثال مدرسه موسيقى كودكان، با بازبينى محل مدرسه از جمله پى مى‌بريم كه كلاس موسيقى كوچک و كم نور است. براى عكاسى در محل كوچک لازم است از عدسى اى كه ميدان ديد وسيع داشته باشد استفاده كنيم. به اين عدسى ها در زبان انگليسى Wide Angle مى‌گويند. در بخش عدسى ها بيشتر در اين مورد توضيح خواهيم داد. با اين عدسى مى شود مطلب بيشترى را در عكس گنجاند. به موضوع عكس هم مى‌شود نزدیک تر شد.

 

سرفصل دوره آموزشی گزارش گیری چند رسانه ای 5: عکاسی

 

درس اول: اصول و تعاريف كلى

درس دوم: انتخاب موضوع عكس و چگونگى بيان آن

درس سوم: نقش و كيفيت نور در عكس

درس چهارم: كمپوزيسيون يا هم چينى اجزاى عكس

درس پنجم: وضوح در عكس

درس ششم: پس زمينه ی عكس

درس هفتم: عمق در عكس

درس هشتم: آشنایى با عكاسى ديجيتال

درس نهم: انتخاب دوربين ديجيتال

درس دهم: امكانات و تنظيم دوربين ديجيتال

درس یازدهم: آشنایى با نرم افزار ادوبى فتوشاپ

درس دوازدهم: كار با نرم افزار ادوبى فتوشاپ

درس سیزدهم: كنترل ابعاد فايل عكس در فتوشاپ

درس چهاردهم: تصحيح عكس در فتوشاپ

درس پانزدهم: تصحيح جزئيات عكس در فتوشاپ