arrow
arrow

فهرست دانشگاه‌های ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دانشگاه‌های ایران ارائه دهنده آموزشهای دانشگاهی می‌باشند که منتهی به مدارک کاردانی، کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری می‌گردد.

مراکز آموزشی فعال در نظام آموزش عالی ایران عبارتند از[۱]:

فهرست مندرجات

۱دانشگاه‌های دولتی

دانشگاه‌های دولتی

در حال حاضر علاوه بر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری وبهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مراکز دیگری نیز با کسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشجـو می‌پذیرند. از جمله این مراکز، آموزشکده‌های فنی و مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش و مؤسسات آموزش عالی وابسته به سایر وزارتخانه‌هااست.

علاوه بر این، دانشگاهی تحت عنوان، دانشگاه جامع علمی کاربردی در سال ۱۳۷۱ به منظور تقویت آموزشهای فنی و حرفه‌ای و تربیت نیروی انسانی ماهر موردنیاز بخشهای صنعت، معادن، کشاورزی و خدمات تأسیس گردیده‌است.

فهرست زیر شامل دانشگاه، دانشکده‌ها، موسسات و مراکز آموزش و تربیت دانشجویی می‌گردد که زیرنظر وزارتخانه‌ها و سازمانهای دولتی اداره شده و از بودجه دولتی بهره می‌برند.

دانشگاه‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری

فهرست زیر شامل دانشگاه، دانشکده‌ها، موسسات و مراکز آموزش و تربیت دانشجویی می‌گردد که زیرنظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اداره می‌شوند. [۲] [۳]

دانشکده‌ها و مجتمع‌های آموزش عالی

دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی یکی از دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است که با هدف ارتقاء سطح مهارت شاغلین بخشهای مختلف اقتصادی و افزایش مهارت‌های حرفه‌ای فارغ التحصیلان مرکز آموزش که فاقد تجربه اجرایی می‌باشند ، نسبت به برگزاری دوره‌های علمی – کاربردی در مقاطع کاردانیو کارشناسی اقدام می‌کند.

این دانشگاه مراکزی در سطح کشور دارد که علاوه براینکه مستقیما در زمینه آموزش علمی و کاربردی فعالیت می‌کنند، بر فعالیت آموزشی مراکز آموزش علمی - کاربردی وابسته به دیگر سازمانهای دولتی و غیردولتی نظارت می‌نمایند. فهرست زیر شامل دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی مراکز استانها است:

دانشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

فهرست زیر شامل دانشگاه، دانشکده‌ها، موسسات و مراکز آموزش و تربیت دانشجویی می‌گردد که زیرنظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اداره می‌شوند.[۴]

دانشکده‌های علوم پزشکی

دانشگاه‌ها و مراکز تربیت معلم وزارت آموزش و پرورش

منظور از دانشگاه‌ها و مراکز تربیت معلم، موسسه‌هایآموزش عالی است که وابسته به وزارت آموزش و پرورش ایران بوده و به تربیت معلم در جهت تکمیل کادر آموزشی مدارس از مقطع دبستان تا دبیرستان و نیز آموزش ضمن خدمت فرهنگیان می‌پردازد.

دانشگاه‌های دیگر دولتی

دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی که زیر نظر و با بودجه وزارتخانه‌ها و سازمانهای دیگر دولتی اداره می‌شوند و با موافقت وزارت علوم تحقیقات و فناوری از طریق آزمونهای سراسری سازمان سنجش، اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمایند.

سامانه آموزشی این دانشگاه‌ها و موسسه‌ها تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا دانشگاه جامع علمی کاربردی است.

دانشکده و مراکز آموزشی

دانشگاه‌های آموزش از راه دور

در حال حاضر در ایران، دانشگاه پیام نور ارائه دهنده این نوع سامانه آموزشی است.

دانشگاه پیام نور

دانشگاه‌های پیام نور نیز از جمله دانشگاه‌های دولتی و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشند ولی سامانه آموزشی آن با سایر دانشگاه‌های دولتی متفاوت است و برمبنای آموزش غیرحضوری استوار است. تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان نمی‌باشد.

دانشگاه‌های غیردولتی

به منظور افزایش مشارکت عمومی در ارائه خدمات آموزش عالی و افزایش روز افزون تقاضای اجتماعی جهت ورود به آموزش عالی در ایران دانشگاه‌ها و مؤسساتی در بخش غیردولتی ایجاد گردیده‌است که شامل دانشگاه‌های آزاد اسلامی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی می‌شودکه موسسات غیرانتفایی بدلیل پذیرش از طریق ازمون سراسری کشور و قوی تر بودن سطح علمی دانشجویان در هنگام پذیرش جز معتبرترین دانشگاه‌های ایران میباشد نظیر علم و فرهنگ تهران صدرا شمال آمل یا علامه محدث نوری(ره)

دانشگاه‌های آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه‌ای از دانشگاه‌های غیردولتی در ایران (و چند شهر خارج ازایران) است که فعالیت خود را در سال ۱۳۶۱ آغاز کرد.

آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما[۵][۶]

دانشگاه‌های غیر انتفاعی

منظور از دانشگاه‌های غیرانتفاعی، دانشگاه‌هایی هستند که از بودجه غیردولتی استفاده نموده و به صورت مستقل زیرنظر هیئت امنای دانشگاه اداره می‌گردند. در این دانشگاهها، تحصیل غیر رایگان و همراه با اخذ شهریه بوده و دانشجویان از طریق آزمونهای سراسری سازمان سنجش آموزش کشور، پذیرش می‌شوند مدارک این دانشگاه‌ها جز معتبرترین دانشگاه‌های ایران است وبعد از دانشگا های روزانه این دانشگاه‌ها نمود بیشتری از نظر مدرکی دارند.

سیستم آموزشی این دانشگاه‌ها براساس ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و مدرک دانش آموختگان توسط دانشگاه و این وزارتخانه صادر می‌گردد.

[۱۸۶]

دانشگاه‌های دیگر

موسسه آموزش عالی پارسا در شهر بابلسر (50کیلومتر ساری و 270 کیلومتری تهران)با 1200نفر دانشجو در رشته‌های حسابداری,کامپیوتر,مترجمب زبان,ریاضی کاربردی و مدیریت بازرگانی در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد

نخستین دانشگاه علوم دریایی جهان

در کتاب دینکرد آمده است که "در دوران ساسانی در بندرسیراف و بندر هرمز نوعی دانشکده افسری به نام ناوارتشتارستان به آموزش و پرورش افسران نیروی دریایی ایران می‌پرداخت".

منبع: ماهنامه پیام دریا، شماره 181، تیرماه 1387

ماهنامه اطلاعات علمی، شماره 358، تیرماه 1388

جستارهای وابسته

منبع

  1. وزارت علوم تحقیقات و فناوری، معرفی نظام آموزشی ایران
  2. وزارت علوم تحقیقات و فناوری، فهرست دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی
  3. رایزنی علمی ایران در روسیه، دانشگاه‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری
  4. پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران، دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران
  5. sazman-sama
  6. sazman-sama
  7. وب‌سایت دانشگاه علمی آزاد، مخصوص جامعهٔبهائی ایران
  8. OCW, memberprofiles